samicek333

Jaký význam měly dříve rukavice při vyzývání na souboje?

Myslím ve starověku nebo možná i dříve, pokud chtěl někdo nějakého nepřítele vyzvat na souboj, tak jakou roli v tom hrály rukavice? Vím že je vyzyvatel je hodil po nepříteli, nebo něco podobného. Co to znamenalo? Nebo, je to vůbec pravda?
Doplňuji:
Bohemica: za tu chybu se omlouvám, ale nevěděla jsem o tom vůbec nic, ani kdy se to dělo :)

Nejlepší odpověď
annas

Výzvou k souboji („hozenou rukavicí“) uražený prokázal, že si své cti cení víc než života a tím se urážky zbavil. Pro satisfakci nebylo důležité, kdo v souboji zvítězí a taková otázka se ani nekladla. Souboje patřily ke starému kodexu cti bojovníků, šlechty a později zejména důstojníků. V době romantismu se souboje rozšířily i mezi studenty.

Další výraz s rukavicí

" Spuštění rukavice " byl vojenský trest, kdy voják nebo námořník musel projít mezi dvojitou řadou kamarádů vyzbrojených obušky . Výraz je nyní obecně používán obrazně.

Historii najdete v odkazu.

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&lan­gpair=en|cs&u=http://­en.wikipedia.or­g/wiki/Gauntlet_%28glo­ve%29&ei=-dr6UJrDH4TLswb6h4­DADA

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Gauntlet_%28glo­ve%29

Další odpovědi
hanulka11

Výzvou k souboji („hozenou rukavicí“) uražený prokázal, že si své cti cení víc než života a tím se urážky zbavil. Pro satisfakci nebylo důležité, kdo v souboji zvítězí a taková otázka se ani nekladla.

čti v odkazu
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sou­boj

anonym

Ve starověku nebo i dříve, jak píšeš, se stávaly rukavice teprve oděvní součástkou
a v případných soubojích nehrály žádnou roli.

adal alkybok

Pokud jsem jako šlechtic uražen někým kdo si zaslouží trest na základě obecných historických zvyklostí,nemohu za ním jít a říct mu-pod´ ven vole. Musím ho ostentativně urazit takovým způsobem aby souboj nemohl odmítnout. Tedy k němu přistoupím a dám mu facku. A protože jsem šlechtic tak si nebudu svoji jasnou ruku špinit ani přes rukavici.Tak tu rukavici stáhnu a dám mu facku jen staženou rukavicí. Pokud je protivník a protiva dál než na délku paže tak po něm tu rukavici hodím,aby společnost viděla.Je to čistě francouzský manýr,který třeba italové neuznávali. Tam to šlo ráz na ráz. Tady a teď dokud neteče krev. Francouzská a španělská škola šermu si hodně potrpěla na obřadnost. Tento zvyk postupně přešel i do éry palných zbraní a přenesl se do Ameriky a do Ruska.Buršáci rukavice neužívali.Tam na to byli svědkové kteří všechno domluvili.Ale to už je jiná písnička.Jen pro zajímavost,pár těchto spolků-buršáckých-zažívá zajímavou renesanci v oblasti Berlína a okolo Svaté Heleny.

ten který je

V 19 století a začátkem 20 století byli častým jevem mezi německými studenty,šavlové souboje.Němečtí studenti zakládali buršácké spolky,které zakázali a rozpustili až němečtí nacisté.Buršáci měli spolky i v Praze nebo Brně a mnohdy docházelo ke konfliktům s českými studenty.