Avatar uživatele
Bronzový

Jaký význam měly dříve rukavice při vyzývání na souboje?

Myslím ve starověku nebo možná i dříve, pokud chtěl někdo nějakého nepřítele vyzvat na souboj, tak jakou roli v tom hrály rukavice? Vím že je vyzyvatel je hodil po nepříteli, nebo něco podobného. Co to znamenalo? Nebo, je to vůbec pravda?
Doplňuji:
Bohemica: za tu chybu se omlouvám, ale nevěděla jsem o tom vůbec nic, ani kdy se to dělo :)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Výzvou k souboji („hozenou rukavicí“) uražený prokázal, že si své cti cení víc než života a tím se urážky zbavil. Pro satisfakci nebylo důležité, kdo v souboji zvítězí a taková otázka se ani nekladla. Souboje patřily ke starému kodexu cti bojovníků, šlechty a později zejména důstojníků. V době romantismu se souboje rozšířily i mezi studenty.

Další výraz s rukavicí

" Spuštění rukavice " byl vojenský trest, kdy voják nebo námořník musel projít mezi dvojitou řadou kamarádů vyzbrojených obušky . Výraz je nyní obecně používán obrazně.

Historii najdete v odkazu.

http://translate.google.cz/…

https://en.wikipedia.org/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Výzvou k souboji („hozenou rukavicí“) uražený prokázal, že si své cti cení víc než života a tím se urážky zbavil. Pro satisfakci nebylo důležité, kdo v souboji zvítězí a taková otázka se ani nekladla.

čti v odkazu
http://cs.wikipedia.org/…


Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele

Ve starověku nebo i dříve, jak píšeš, se stávaly rukavice teprve oděvní součástkou
a v případných soubojích nehrály žádnou roli.


Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Registrovaný

Pokud jsem jako šlechtic uražen někým kdo si zaslouží trest na základě obecných historických zvyklostí,nemohu za ním jít a říct mu-pod´ ven vole. Musím ho ostentativně urazit takovým způsobem aby souboj nemohl odmítnout. Tedy k němu přistoupím a dám mu facku. A protože jsem šlechtic tak si nebudu svoji jasnou ruku špinit ani přes rukavici.Tak tu rukavici stáhnu a dám mu facku jen staženou rukavicí. Pokud je protivník a protiva dál než na délku paže tak po něm tu rukavici hodím,aby společnost viděla.Je to čistě francouzský manýr,který třeba italové neuznávali. Tam to šlo ráz na ráz. Tady a teď dokud neteče krev. Francouzská a španělská škola šermu si hodně potrpěla na obřadnost. Tento zvyk postupně přešel i do éry palných zbraní a přenesl se do Ameriky a do Ruska.Buršáci rukavice neužívali.Tam na to byli svědkové kteří všechno domluvili.Ale to už je jiná písnička.Jen pro zajímavost,pár těchto spolků-buršáckých-zažívá zajímavou renesanci v oblasti Berlína a okolo Svaté Heleny.


Avatar uživatele
Zlatý

V 19 století a začátkem 20 století byli častým jevem mezi německými studenty,šavlové souboje.Němečtí studenti zakládali buršácké spolky,které zakázali a rozpustili až němečtí nacisté.Buršáci měli spolky i v Praze nebo Brně a mnohdy docházelo ke konfliktům s českými studenty.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3830
Zlatý Drap 2291
Zlatý led 1654
Zlatý marci1 1277
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 876
Zlatý mosoj 848
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.