Shoehardt

Jaký vliv (pokud vůbec nějaký) má teplota tělesa na jeho gravitaci?

Může být gravitace tělesa nějak ovlivněna jeho extrémně vysokou, popř. extrémně nízkou teplotou?

Nejlepší odpověď
Dochy

Zanedbatelný.
Jeden z možných vlivů: vyšší teplota způsobí zvýšení objemu (průměru, délky,…). To by mělo jistý vliv na jeho gravitační pole v jeho bezprostřední blízkosti. Se zvyšující se vzdáleností od těžiště se tento vliv bude rychle snižovat.

Další odpovědi
gecco

Podle v současné době používané definice gravitace na ni nemá teplota vliv…
😉
Ovšem podle nejnovějších teorií (neprokázaných) má na gravitaci vliv i teplota tělesa…
😉

mosoj

Čím vyšší teplota, tím menší gravitace.

mzm

Dochy, pokud si dobře pamatuju hraní si s integrály a počítáním právě gravitace nebodového tělesa, tak pokud jsem byl mimo těleso, tak gravitace byla stejná jako by se jednalo o bodový zdroj stejné hmotnosti. Hustota tedy nemá vliv na gravitaci, pokud jesm mimo toto těleso.
Ne?
Mosoj: to je nějaká blbost, ne? Nějaké aspoň teoretické vysvětlení?

Dochy

Myslím, že ne. Pro opravdu malé vzdálenosti by tam podle mně měli být odchylky. Třeba už jen proto, že se zvýšením objemu tělesa budeš na jeho povrchu o něco dál od těžiště.