replicator

Jaký/který ultrahard minerál je nejlevnější?

Ultrahard = tvrdší než diamant

Odpovědi
Kepler

Tvrdší než diamant je jen uměle připravený grafen (20× tvrdší než diamant) a karbyn (40×). Zatím se nedá vyrobit v použitelném množství. Z běžně používaných levnějších materiálů je to umělý (průmyslově vyráběný) diamant. Korund je o 1 stupeň tvrdosti na desetistupňové Mohsově stupnici měkčí.
http://www.re­flex.cz/clanek/zpra­vy/70836/vedci-vyrobili-karbyn-nejtvrdsi-material-na-svete-je-40krat-tvrdsi-nez-diamant-a-ma-uzasne-vlastnosti.html