Avatar uživatele
Pokročilý

Jaký úhel je potřeba vystřihnout, aby měl kužel stejnou výšku i poloměr?

Tahle otázka mě napadla, když jsem zkoušela vyrábět asijské klobouky. Neumím si na ni nijak odpovědět. Je zde prosím někdo, kdo ví, jak velký úhel je potřeba odstranit?
Předem děkuji za odpověď :)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Pokročilý

auuu to bolí.................
Tak si to představ jen ve 2D - respektive bokorys.... Co vidíme? Jupíí! trojúhelník jehož shodně dlouhé odvěsny svírají pravý úhel!!

Chytrému napověz.... kopat nebudeme, že ne??
Doplňuji:
Nebo ještě víc polopatě.
Výška svírá se základnou pravý úhel ( za nás to bývalo něco kolem 90°). Výška i polovina přepony mají shodné délky.... tedy......... úhel odvěsna/ výška i dověsna/ přepona musí být totožný.....
opět nevím jak je to dnes, ale za nás měl součet úhlů v trojůhelníku cirka 180°.......
Takže onen úhel budeeee.... 180-90... a to se rovná kupodivu zase 90° a když to vydělíme 2 mi ( aby na každá ten újhel zbylo), tak jsme plus mínus autobus na nějakých 45°... čistě odhadem ...

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Řekl bych, že Všeználek se projevil jako Neználek. Aby měl kužel stejnou výšku jako je poloměr podstavy, je třeba vystřihnout z kruhu o libovolném poloměru kruhovou výseč o středovém úhlu rovnajícímu se 1,84 rad, tj. cca 105,4°. Přesná hodnota v radiánech po odvození je 2*pí*(1 - (1/sqrt2)). Po stočení získáme plášť kužele s požadovanou vlastností.


Avatar uživatele
Pokročilý

Klasika... Zase trochu zapeklitější matematická úloha a místní chytráčci jen machrují a přitom nic nevědí (zřejmě ani nepochopili zadání). Aspoň že orwell to napsal správně. :)

PS: Výpočet vychází z obvodu kruhové podstavy ve složeném tvaru. Ten je 2*pi*v. Místo r je tam v jako výška (protože výška se rovná poloměru). Dále se z Pythagorovy věty vypočítá délka stěny (šikmá výška). Ta je v*odmocnina(2). Nyní si lze představit papír rozložený. Je to kruh s výsečí pro vyříznutí. Poloměr toho kruhu je roven délce stěny kužele tedy r = v*odmocnina(2). Celý kruh má 360° a obvod 2*pi*r. Zbytek po vyříznutí má obvod jako podstava tedy 2*pi*v. Dosadíme za r = v*odmocnina(2). Z toho už se dá úhel vypočítat normálně trojčlenkou.


Avatar uživatele
Zlatý

https://www.google.cz/…
Doplňuji:
Prach a broky.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

orwell

Tak pánové, donutili jste mě vystřihnout si plášť kužele z papíru, mám ho před sebou a doporučuji vám učinit totéž. Navíc komentář Všeználka mně připadá zmateční. Trvám na těch cca 105° a nepotřebuji k tomu žádný google.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Volný čas a hobby

Zlatý Drap 1031
Zlatý annas 949
Zlatý quentos 889
Zlatý mosoj 566
Zlatý hanulka11 556
Zlatý led 513
Zlatý marci1 509
Zlatý gecco 433
Zlatý iceT 387
Zlatý panenka 367

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.