Alesh

Jaký typ štípače na dříví?

Stále ještě řeším nákup štípače na dříví. Nakonec nebude potřeba tak výkonný stroj (15t, na metrová polena), jak jsem původně zvažoval. Bude stačit, když zvládne půlmetrová polena. V této kategorii už je možné mít i horizontální štípač. Je lepší vertikální nebo horizontální varianta? A druhá věc, v čem se liší, pokud je štípač 230V nebo 400V (nemyslím tím zásuvku 😁)?
Konkrétně koukám na tyto dva:
https://stipace-drivi.heureka­.cz/vari-8-ton-super-force-230v/
https://stipace-drivi.heureka­.cz/vari-8-ton-super-force-400v/

Nejlepší odpověď
Rocker

vertikální (230V)

Máme na chalupě už několik let vertikální 8t 230V.
Jsme s ním spokojeni,zvladá i tvrdé sukovité špalky.Před tím jsem si půjčoval horizontalní,byl o něco menší,ale při sukovitývh špalcích se kroutil.

Další odpovědi
orwell

horizontální (230V)

Mám už asi 3 sezóny horizontální jednofázový, viz
https://stipace-drivi.heureka­.cz/scheppach-hl-760-ls-7t-5905211934/#p­rehled/
a jsem spokojen. Je lehký, příkon vyhovuje (nevyhazuje mi jistič – mám starou elektroinstalaci s Al dráty), zatím bez poruchy. Štípu polena cca 30 cm délky o průměru až 40 cm.

elkon

nevím, víc možností, je to jedno...

Nemohu říci, že nevím, ale jiná možnost zde chybí. Podle mě, je lepší a hlavně jednodušší a tím pádem levnější štípačka se šroubovicí. Odpadá tak lis i olejové čerpadlo. Šikovný kutil si takový přístroj vyrobí za pár korun. A použije třífázový motor, jehož provoz je levnější než provoz jednofázového. Kdysi jsem podobnou štípačku vyrobil, použil jsem starší motor a ostatní náklady byly minimální, protože jsem většinu použitého materiálu našel doma. Takže to bylo jen pár hodin práce.
Něco podobného je třeba i zde: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=M0ioby6Yj­xE

magorvkleci

nevím, víc možností, je to jedno...

Pokud je dost místa, tak horizontální, ale co nejnižší na podlahu. Jednak člověk nemusí špalky zvedat a jednak to někdy vystřelí a čím níž, tím míň to odletí, většinou to zastaví už předtím naštípaná polena kolem.
Vertikální je asi lepší na delší kusy a zabere míň místa, ale konce musejí být kolmo uříznuté.

paul1

horizontální (230V)

Výhodnější se mi zdá horizontální. My štípač nemáme. Topíme plynem, dřevo štípeme ručně, koupili jsme pořezané a částěčně poštípané. Na menší kusy ho dělíme sekerou. Přitápíme přes vyšší mrazy a teď přes svátky v kachlových kamnech.

magorvkleci

Ten stroj ve videu mi od pohledu připadá nebezpečný a řekl bych, že se člověk i celkem nadře.

elkon

Není na tom nic nebezpečného, sám to vidíš, jak je to jednoduché. Používali jsme to mnoho let bez problémů, dokud jsme nezačali topit plynem.

elkon

Ještě dodám, že se může štípat i horizontálně, když se špalek položí na tu stranu kam se trn točí. nezáleží ani na tom, zda je to uříznuté šikmo. Je to v pohodě.