Jaký smysl/význam má slovo darmožrout?

V jakých situacích je vhodné takto někoho pojmenovat?

Nejlepší odpověď
annas

darmožrout – expr. kdo si nezaslouží jídlo prací; darmochleb, darmojed, lenoch, povaleč, zaháleč

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=darmo%C5%BE­rout

Platilo i pro zvířata
„Divoké včely už dávno vyhnaly darmožrouty trubce“. Ahoj 1941
„Pes Tygr je neohrabaný, nepotřebný, neužitečný darmožrout.“ Svob.

Ještě doplním z pohledu etymologie od J. Rejzka.

Původní význam složeného slova darmožrout zněl jinak:

Darmožrout aj. Odvozeno od  :dar, původně vlastně ‘darem, zanic’, pak‘marně, pronic’. – posun ke slovu darebák.

Později od darebák – darebný a to změnou mn>bnz daremný ‘neužitečný,ni­cotný’,pak‘ni­čemný’ od :darmo.

Źrout, ten, kdo rychle polykal, jedl nestřídmě, hltavě, chamtivě; ,

Další odpovědi
Rokio

Osoba, která nepracuje a přesto jí (je živena).

anonym

že je drahý i zadarmo. má se dobře, ale neudělal proto nic. zbytečný člověk

Hlada

Ten, který žere na darmo a nic kloudného z něj nevypadne.

da ny

On takový darmožrout bývá často i darmošlap (lenoch, povaleč, , zahaleč).
🙂

annas

Ad da ny

Napadlo mě podívat se na původ slova, ale jak to bývá zvykem, v minulosti to bylo jinak – jídlo dostal darem třeba tulák, krajánek, pocestný ap.

Jenže zadarmo ani kuře nehrabe, takže později další tulák, žebrák atd. si musel jídlo odpracovat, Třeba práci nedokončili, nebyla kvalitní – zkrátka darebáci, kteří jídlo dostali za nic.