Katoda

Jaký nejstarší hrob je dochovaný na našem území?

Nejstarší hrob / hrobka s uvedeným letopočtem a původním náhrobním kamenem / deskou.

Nejlepší odpověď
annas

Mohl by to být tento – vznik 1411

„Brno – město
Hrobka markraběte Jošta Lucemburského se nachází v bývalém augustiniánském kostele Zvěstování Panny Marie a sv. Tomáše apoštola na Moravském náměstí. Je situována ve středu chóru zbarokizovaného gotického presbytáře. Hrobka je kryta červenou mramorovou deskou (300×163×21cm, cetechovický mramor).
Deska je lemována mosaznou páskou s nápisem opakující text na rakevní destičce zakončeným letopočtem 1354–1411. Připojen je pak pamětní nápis „PAMÁTCE MARKRABĚTE JOŠTA Z RODU LUCEMBURKŮ VĚNOVALA JEHO KRÁLOVSKÁ VÝSOST HENRI, VELKOVÉVODA LUCEMBURSKÝ U PŘÍLEŽITOSTI NÁVŠTĚVY BRNA 10. 10. 2002“, po stranách se nachází znaky Lucemburska a Moravy. Původní gotický prostor hrobu je částečně překlenut barokní klenbou.“

https://encyklo­pedie.brna.cz/ho­me-mmj/?acc=profil_do­mu&load=911

Ještě legendou opředený náhrobek.
„Na Olšanských hřbitovech je nápisová deska ve zdi hřbitova je často v literatuře zmiňována jako nejstarší deska s českým textem na tomto hřbitově – z r. 1805 a 1806 – jde o 2 sestry. Náhrobek je kouek dál,“

http://www.hrbitovy-adopce.cz/adop­tovane-hroby/266-sestry-klenkovy.html