Jaký máte názor na Romky v roli matky?

Zajímalo by mě, jaké máte osobní názory na Romky v roli ženy a rodičky a matky, které mají rodinu ve věku 17 – 25 a mají i třeba 3–5 dětí a žijou na pokraji chudoby. děkuji

Nejlepší odpověď
Nuk nuk

A co Vás zajímá? Chcete si přečíst jak je hrozné, že Romky mají děti? Nebo, že je špatné, když ženy ve věku 17 – 25 mají dítě nebo dokonce dvě či tři?

Na tom, že Romky mají děti osobně nevidím nic špatného. Jestli Vy ano, pak se nad sebou zamyslete, protože vymezovat právo na mateřství podle etnické příslušnosti už je opravdu rasismus.
Další otázka je, jakými jsou matkami. Na to Vám odpovím. Ono hodně záleží (koneckonců nejen u Romů), kde samy ty ženy vyrůstaly. Romové mají tradičně poměrně silné rodinné vazby a je u nich mnohem přirozenější i velice úzký citový vztah k dětem. Nicméně, pokud dvě tři generace vyrůstaly většinou v dětských domovech a ústavech, pak se tyto vazby logicky narušily. To se nestává jen u Romů. Je dokázáno, že děti vyrůstající v ústavní péči mají pak větší problémy s vytvořením a udržování vlastní rodiny a dalších sociálních vazeb. V životě jsem potkala hodně Romů, romských rodin. Mnozí z nich žili skutečně na pokraji chudoby, ale nevzpomínám si na jedinou z romských matek, která by se o své děti v rámci možností nestarala nebo se k nim chovala nějak hruběji než „bílá většina“. Samozřejmě, že takové existují, ale to procento nebude tak vysoké, jak se domníváte. Něco jiného je chudoba, nezaměstnanost a rezignace, která vede ke kriminalitě, ale ptáte se na matky, ne na Romy obecně. Jinými slovy, to že je někdo Romka, neznamená nutně, že je špatná matka a neměla by mít děti.

Co se týče extrémně mladých matek, bez ohledu na národnost, to je poněkud jiná otázka. Jednak bych Vám poněkud posunula to věkové rozpětí. Mít děti v 25 je docela normální. Mezi 15 (neřku-li dířve) – 18 rokem je to napováženou. P8r takových, co měli první dítě před 18. rokem (a pak třeba i další) znám a ani jedna z nich není Romka. Rozhodně není v pořádku, když mají děti takhle brzo, a je logické, že potom žijí v chudobě, ona už kariéru neudělá a sedmnáctiletý „tatík“ obvykle za moc nestojí. Na vině, víc než etnická příslušnost, je fakt, že dneska je sex brán spíš jako dobrovolně povinná zábava a málo kdo má v tak nízkém věku smysl pro zodpovědnost. Jenže k té nejsou dnešní děti vedené vůbec, ani České ani Romské. České holky zobou háčko pomalu od plenek, takže sedmnáctiletých matek je mezi nimi málo, Romky nezobou, to je jediný rozdíl.

Další odpovědi
Kepler

Možná moje zkušenost není typická, ale když slyším svou romskou sousedku jak řve na svého dvouletého kluka „já tě kopnu nebo já tě zabiju!“ , tak to snad hovoří za všechno. Opravdu, nevymýšlím si.

led

Matka je matkou bez ohľadu na farbu kože a národnosť. Všade sa nájdu dobré matky a zlé matky bez ohľadu na farbu kože a národnosť…
Takto postavená otázka sa mi javí ako rasovo diskriminačná.

ivzez

Z lékařského hlediska (z pohledu porodníků)
je u ženy nejvhodnější věk pro první dítě do 25 let.

Stačí?

Nuk nuk

Keplere: Chápu, z toho bych asi měla také divné pocity. Nicméně znám nejméně dva bílé exempláře, které by to skóre skvěle vyrovnaly. Jedni žijí v bytě nad mou mámou, ti fakt prý stojí za to, a druzí jsou naši skvělí sousedi, ti tak ale neřvou na děti, „jen“ na vnoučata, zvlášť paní je tutová :)