Avatar uživatele
anonym

Jaký máte názor na přechylování a počešťování některých cizích ženských jmen?

Jaký máte názor na přechylování a počešťování některých cizích ženských jmen? Myslíte, že je lepší nepřechylovat? Jaký na to máte názor?

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, Mr. Marek, PepasAvalonu před 1134 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Mr. Marek

Negativní. Není to už jejich jméno, tudíž cizí jména se mají číst stejně, jak si říkají. Taky by se paní Novákové nelíbilo, kdyby v Německu říkali paní Novak.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Arne1

Rozlišuju, zda jde o jméno Češky nebo cizinky. U Češky je to jasné – přechylovat. U cizinky je to otřesné a nepřirozené. Například itanská zpěvačka Rita Pavone se změní na Pavoneová. Hrozné.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
PepasAvalonu

Mně se líbí naše -ová a neměnil bych to. Vím, že některým to vadí u cizích jmen, ale mě je to celkem jedno (jako u těch cizích). Mně spíš vadí překládání cizích jmen na naše česká – slovanská. Z Charlese je Karel, z Gregora Řehoř, z George Jura,
U našich jmen mi to ale zní hrozně divně, když žena nemá v přijmení -ová. Šárka Kotrla, Petra Staněk, Emila Šebesta, Klára Vyskočil, Zuzana Polách. Jžš.. Jasně, že ne všechna jména končí na -ová (třeba Malá a podobně, ale chápeš co myslím).

Upravil/a: PepasAvalonu

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elkon

Nevadí mi to. U některých je to sice nezvyklé, ale u některých to ani nevadí.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Ametyst

Zní to hrozně. Dokonce u ruských příjmení, zakončených na – ova se v češtině přilepí ještě jedno -ová.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

V průběhu let se jména ustálila a podle jména se dalo poznat, zda je to muž nebo žena a zda je ta žen vdaná. Ale třeba u nás v podniku je například Pšenica. Tři z toho nebo čtyři jsou muži a další je žena. A co se týká počešťování jmen – Anna Schwarz – Anna Černá, Petra Schwarzkopf – Petra Černohlavá – je to divné a nepřirozené.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Hlada

Považuju to za veřejný projev hlouposti a omezenosti.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
PepasAvalonu

Myslím ten ženský rod v přijimení – i když nekončí na -ová, tak je to ženský rod a když ne -ová, tak většinou končí na -á.
Mužský a střední, brrr.

před 1134 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek