Altair-AC

Jaký malý rozdíl je mezi slovy kuriózní a neobvyklý?

Podle internetu jsou to synonyma, ale jeden pořad v tv nesl název ,,Kuriózní a neobvyklá úmrtí", tak mě zajímá ten rozdíl.

Nejlepší odpověď
annas

1. neobvyklý
"mimořádný, zvláštní, podivný, nevídaný x antony,a obyčejný, všední, běžný, nenápadný

2. kuriózní
zvláštní, neobvyklý, podivný x antonyma obyčejný, normální, všední"

https://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-ceskych-synonym/kurioz­n%C3%AD

Jde o částečná synonyma – záleží na kontextu užití., nejdou vždy zaměnit.

Kuriózní myšlenky, názory., zjev., situace
Neobvyklý formát – nenormální; neobvyklé jméno; neobvyklý ruch – velký;
--

Původ slova

kuriózní – neobvyklý, zvláštní. Z německého kurios – původ z latiny, – pečlivý, horlivý, zvědavý, a to od cúra = péče.

Vývoj významu – horlivý – zvědavý – zvědavost vzbuzující – neobvyklý

Jiří Rrejzek Etymologický slovník

Navic se obě slova liší původem. – obvyklý z češtiny, kuriózní – viz výš.

Další odpovědi
Kepler

Já to vnímám tak že neobvyklý = trochu jiný, než obyčejně, ale nic nepochopitelného. Kuriózní = raritní (vzácný) až šokující. Překonat La Manche ve veslici je neobvyklé, ale přeplavat jej nohama napřed by bylo už kuriózní.

led

Aj keď autá veterání nie sú neobvyklým zjavom na našich cestách, kolóna prastarých aut na diaľnici pôsobila na okoloidúcich šoférov moderných tátošov naozaj tak kuriózne že pribrzďovali, aby si ich mohli pozrieť, čím spôsobili neprejazdnosť premávky na diaľnici.

Stačí to ako vysvetlenie rozdielu? tak iný príklad,
Slovenčina v Čechách, rovnako ako čeština na Slovensku nie sú neobvyklé vzhľadom na spoločnú minulosť, ale napriek tomu dnes pre mnohých sa tento jav stáva kuriozitou. (aj tu)