Gus_Fring

Jaký mají Slováci vztah k Maďarům?

Nejlepší odpověď
Drap

Převážně kladný.

Další odpovědi
Kazatel

Ještě horší než k Čechům, „až sa oni stratia, Slováci ožijú“.

paul1

Jak kdo, někteří komplikovaný.

led

Kazatel, klasická chyba v texte. nemá byť „oni stratia“, ale „ony stratia“

„Nad Tatrou sa blýska, hromy divo bijú,
zastavme ich, bratia,
veď sa ony stratia,
Slováci ožijú.“
to znamená: zastavme hromy, veď sa hromy…
mäkké i" " bolo použité v starom znení piesne „Dorovoľnícka.“ z roku 1851, kedže v tom čase sa „y“ nepoužíval:
„Nad Tatrou sa blíska, hromi ďivo biju
Zastavme ich braťja, veď sa oňi straťja
Slováci ožiju“
https://sk.wi­kipedia.org/wi­ki/S%C3%BAbor:Nad_Ta­trou_1851.gif

Kazatel

Tak jistě, Slováci poručí větru dešti a proto si to dali do hymny. A tu o Jánošíkovi tam nemáte? Já četl o historii toho, kdo se má ztratit a jak tuto pasáž šmudlili, včetně ČS hymny, úplně, ale úplně něco jiného než uvádíte.

Kazatel

Tak „y“ se nepoužíval? Potom by tu někdo jistě potřeboval nové brýle. https://img.cas­.sk/cas/900px/2368525­.jpg/crop-zapisnik-viliam-pauliny.jpg