annas

Jaký má původ úsloví „honit vodu“, které prý často používají Pražané?

Říká se: honit si tričko, honit frajeřinu, parádu, módu…

Nejlepší odpověď
dědapetr

Výklad vniku spojení honit si tričko Čapek vzdal, o honění vody toho napsal trochu víc: „V Praze se také honí voda; slyšel jsem jeden pokus o výklad: tože snad svého času Podskaláci v nedělním kvádru chodili "dolů po vodě“ do Prahy dělat fijóny. (Spíš však to bude termín rybářský: honí vodu, kdo jen tak pro fóry mává prutem.)" Dodejme, že Čapkem použité a dnes neznáme slovo fijón pochází ze španělštiny a znamená fešák, švihák, parádník.

http://www.roz­hlas.cz/stred­nicechy/slova/_zpra­va/135386

Další odpovědi
tom004

Frajírek,který musel mít vždy něco extra,a málokdo ho měl rád.A,ještě jsem tady našel,něco jiného.

http://www.e-rjecnik.net/cs/tran­slate/honit%20vo­du

anonym

:-O A ja myslela , ze to znamena , kdyz ma nekdo kratke kalhoty. 🙂

  • iv-

dudu

V naší oblasti se tento příměr používá u někoho, kdo se navenek prezentuje něcím na co nemá ani hmotně ani duševně.

anonym

To -iv-, naše milá popleta. To, co máš na mysli, se říká, že „čeká velkou vodu“.
A není to ani tolik u kraťasů, ale u dlouhých nepatřičně nad kotníky (a'la Havel).