Avatar uživatele
Zlatý

Jaký má původ slovo demagogie?

Nedávno se Burak ptala na význam slova demagog. Mě zajímá, odkud a z které doby slovo demagogie, demagog pochází.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Demagogie (z řeckého δημος, démos = „lid“ + αγωγος agógos = „vůdce“) je v moderní době působivé a klamné řečnické vystupování, využívané k získání vlivu, politické podpory a moci. Místo věcného zdůvodňování působí hlavně na předsudky a emoce posluchačů, k čemuž slouží polopravdy, překroucené argumenty, falešné sliby, vyvolávání strachu a podobně.

Demagog je původně politický vůdce, který se opírá o podporu lidu proti aristokracii. V Athénách to byl pro Perikla ještě čestný titul, ale už o Kleónovi užívá Thúkydidés toto označení pejorativně, v současném významu demagogického politika.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

V pátém století př.n.l.se v Athénách významným politikům říkalo demagogové.Bylo to slovo složené jako naše voje-vůdce.Řecké démos znamená lid a agein-vést,a spojením těch dvou výrazů vznikla složenina demagog-vůdce lidu,označení nejvýše čestné.
Athéňané je dávali svým nejlepším lidem,ale jen do doby,než na politické scéně Athén objevil městský radní Kleón který vynikal výmluvností ,hromovým hlasem a jeho řeči bývaly hrubé.Byl to člověk bez zásad,mluvil co mu slina na jazyk přinesla,z bílého udělal černé,z černého bílé.Dovedl lichotit,usiloval o moc ve státě a prostředky si nevybíral.
Srovnání s moderní dobou se přímo vnucuje: Kdo to dovedl svým řevem strhnout dyvy a vyhrožovat válkou celé Evropě?Když se před lety v Německu řeklo Führer-což také znamená vůdce,vyznavači hákové kříže se dostávali do tranzu,přestávali dýchat,vyvalovali oči a jako automaty sráželi paty a zvedali ruce.
Zatímco fašistům bylo slovo Führer skoro posvátné,všichni demokraté Evropy je vyslovovali s nenávistným opovržením.něco podobného se dělo v Athénách od dob Kleóntových.
Slovo demagog ,vůdce lidu,začalo měnit význam a obsah tak,že nakonec dostalo význam zcela opačný-svůdce lidu.Kdysi čestný titul se stal nadávkou a lid jím častoval politiky kteří vzbuzovali v lidech nečisté vášně a nenávist.Demagogové se mohou chlubit rychlými úspěchy,ale ty nemívají dlouhého trvání.
Kleóntovi svěřili Athéňané i vedení ve válce,neboť je dovedl přesvědčit že je vojenský génius.
Dopadlo to s ním stejně,jako později s Hitlerem,Stalinem a dalšími diktátory.Kleón prohrál a padl

Podle SCS - Demagogie je využívání zkreslených zjednodušených argumentů, působících zejména na city a předsudky, k ovlivňování jednotlivců a skupin

Zdroj: http://www.stastnezeny.cz/inde x.asp?menu=3036&record=&archiv =OK&pgf=0

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3212
Zlatý quentos 1424
Zlatý mosoj 1384
Zlatý Drap 1204
Zlatý Kepler 939
Zlatý led 719
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.