zjentek

Jak vzniklo slovo argument?

Nejlepší odpověď
Kepler

Je to z latiny. Argument (lat. argumentum od arguo, objasňuji, vyvracím, obviňuji) je důkaz, důvod nebo doklad, že nějaké tvrzení je pravdivé nebo naopak nepravdivé, že platí nebo neplatí. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Argument

Další odpovědi
annas

Jak to vidí J. Rejzek v Etymolgickém slovníku.

"Argument ‘důvod, důkaz’, argumentovat. Z lat. argūmentum, doslova ‘co slouží k objasnění, dokázání’ od arguere ‘objasňovat, dokazovat’, vlastně ‘dělat jasným’, jež souvisí s lat. argentum ‘stříbro’ (z toho Argentina).

„Název země Argentina pochází z latinského slova "argentum“, což znamená „stříbro“. Původ tohoto názvu je spojen s cestami prvních španělských dobyvatelů do laplatské oblasti. Muži, kteří se zachránili z expedice vedené Juanem Diazem de Solíš, se setkali v onom kraji s domorodci, kteří jim darovali některé předměty ze stříbra. Tak se dostala do Španělska kolem roku 1524 zpráva o existenci jistého „stříbrného pohoří“, které by prý mělo oplývat oním drahým kovem.

Od té doby, Portugalci přejmenovali onu obrovskou řeku, původně pojmenovanou „Mar Dulce“ nebo Mar de Solíš" na „Río de la Plata“, nebo-li „Stříbrnou řeku“. Dva roky po té pak začali používat tohoto názvu také Španělé.

Od r. 1860 se země oficiálně jmenuje „República Argentina“ – Argentinská republika. "
http://viktor­sedlacek.sweb­.cz/