zjentek

Jaký kus cesty v tomto případě data urazí a jakou rychlostí? (Viz doplnění.)

Nyní si pošlu email z adr. @seznam.cz na adr. @gmail.com. Posílat i přijímat data budu zde, na tomtéž zařízení. Jaký kus cesty data urazí a jakou rychlostí?

Nejlepší odpověď
Dochy

průměrnou rychlost nikdo neodhadne. Ani rychlost zpracování. Google má servery rozmístěné po celém světě, takže přesnou vzdálenost Ti taky nikdo neřekne. Jakmile se ta data pošlou po nějakém médiu z jednoho místa na druhé, bude jejich rychlost někde mezi 0.999c a 0,6c. Zdržovat bude ale to zpracování a čekání na servru, než ty si ten mail vyzvedneš. Samotné cestování by ta data měla zvládnout pod 0.2s s rezervou.

Další odpovědi
Herjulfson

Myslím, že to bude různé podle místa odkud se bude posílat – přijímat, ale čím vším a kudy musí data proběhnout … tak to opravdu nevím.

Doploňuji:
Vidím Dochy odpověděl. Možná pro nás IT lamy by mohl někdo uvést rychlost v km/h nebo m/s (nebo vysvětlit co znamenají jednotky, které uvedl Dochy). Myslím jako jakou rychlostí se ty jedničky a dvojky šíří třaba po kabelu, v optice, nebo z wifiny 🙂
Rychlost 0.999c a 0,6c nebo 0.2s mi nějak nic neříká, a to nejsem ani po lobotomii mozku. Na oplátku Vám můžu říct jaká je třeba úsťová rychlot střely ze samopalu vz. 58, nebo jaká je třeba rychlost našich soudů, ale to asi všichni víme.

ivzez

Data musí z počítače někam a odněkud do počítače.
Podle mne je jedno, jestli do stejného nebo jiného.

Dochy

Herjulfson:
c – rychlost světla ve vakuu… 299 792 458 m/s (wiki)
s – to je prosím mezinárodně uznávaná značka pro sekundu (dle SI)
Tím 0.2s jsem prosím chtěl říci, že pokud Tvá data poběží po kabelech bez nějakého zdržení čekáním na zpracování a odezvu uživatele, s rezervou by se Ti do 0.2s měla vrátit.

Dochy

A těch 0.999c by měla být přibližně rychlost signálu ve vzduchu, 1c rychlost ve vakuu, 0.7 až 0.9c v různých metalických kabelech, 0,6–0,7 v optice – hodně orientačně, neověřoval jsem to teď)

Herjulfson

Jo takhle to bylo myšleno. Tak to je teda „cvrkot“. I tak bych jako laik předpokládal, že ta optika bude rychlejší než nějaký kabel.

Dochy

obecně má optika vyšší přenosovou kapacitu (lze odeslat více dat najednou), ale rychlost vlastního „pohybu“ signálu v tom opt. vlákně bývá spíše menší než rychlost šíření elektrického signálu v metalickém vodiči.

Trochu se to dá přirovnat rozdílu mezi zaoceánským trajektem a rychlým motorovým člunem… Na motorovém člunu odvezeš jednu malou bednu ale můžeš ji do cíle odvézt značnou rychlostí. Na trajektu uvezeš tisíce velkých kontejnerů, ale po moři popluje pomalu.

A teď mi řekni co je rychlejší pokud potřebuješ zboží přepravit mezi dvěma místy 😉 – bude záležet na tom, kolik toho zboží bude.

Optika by se dala přirovnat k tomu trajektu vejde se toho víc do kabelu, ale pohybuje se pomaleji.

Pro většinu aplikací nepotřebuješ tu rychlost signálu (m/s), podstatnější pro Tebe bude ta „rychlost“ – kapacita (baud neboli bit/s)

Herjulfson

Tak něco podobné jsem tušil po prvním vysvětlení. Díky za doplnění. Sám bych to nikdy asi nehledal, tak jsem zase o trochu chytřejší. Zase to se mnou nebude k vydržení 🙂

zjentek

Herlujfson, (;(;(; dobrý…

zjentek

Dochy díky, samozřejmě… (;