marci1

Který čas (letní, nebo zimní) si zřejmě za rok zachová ČR?

Který asi zvolí zákonodárci a který byste zvolili Vy? 🙂
Obr.:https://pixaba­y.com/cs/p%C5­%99es%C3%BDpac%C3%AD-hodiny-kapesn%C3%AD-hodinky-3197635/

Nejlepší odpověď
ivzez

Zákonodárci nemohou schválit
a ČR si nemůže ponechat neexistující čas.

U nás se střídá středoevropský čas (SEČ)
s letním středoevropským časem (SELČ).

To, čemu hodně lidí říká »zimní čas« je ve skutečnosti
standardní středoevropský čas, někdy se o něm mluví i
jako o astronomickém ča­se.

A ten bychom podle mne měli zachovat.
I letní čas je úprava oproti standardu.

Pro zajímavost:
Zimní čas u nás byl zaveden jenom jednou (myslím, že
se neosvědčil) od 1. prosince 1946 do 23. února 1947.

Poslední říjnovou neděli se čas vrátil z letního na středoevropský
a o pár týdnů později se posunul na zimní. Nevím, jak probíhal
návrat, ale myslím, že se ze zimního vracel na středoevropský
(nezdá se mi pravděpodobný posun o dvě hodiny rovnou na letní).

_________

Poznámka:
Mně lépe vyhovuje čas středoevropský, ale protože podle průzkůmů
lidem více vyhovuje čas letní, jsem smířená s tím, že se asi zavede ten.
Hlavně aby už skončilo to střídání → to je pro mne nejhorší.

Další odpovědi
Drap

Samozřejmě letní. Normální pásmový čas příslušný pro naše území.

dudu

Měla by se navrátit ke středoevropskému času, protože při ponechání letní varianty by v zimních měsících byla v osm hodin ještě tma tmoucí. Jednotlivé státy se budou muset ujednotit, jinak nastane chaos v jízdních řádech mezinárodních spo­jů.

mosoj

Ten od pána boha a to je ten zimní. V Evropě se zavede ten , který schválí rada EU.

klob1

Hele, ono to bude dost těžké, protože předci chodili spát se slepicemi, jenže dnes slepice moc lidí nemá. A pak neumím si představit mít ještě v posteli nějakou slepici nebo, aby člověk lezl do nějakého kurníku. Nejlépe vstávat ,když se začne rozednívat a chodit spát, když se začne stmívat a pak nebude ani nikdo potřebovat umělé světlo. Jenže, kdo by se asi chtěl vracet před to vše? Pak by nikdo nemusel řešit přechody času jestli zůstat, či zrušit.
No jo ten čas a poznávat kolik je vůbec hodin vlastně? Čas je důležitý pro ty co musí někam spěchat. Až někam dojdu, tak tam budu. Nebo honem rychle ať to stihnu. Co třeba, kdyby řešili, jestli nezrušit měřidla času a nechat jen Sluneční hodiny? Jo a pak v noci, zjistit ve tmě za jak dlouho mám vstát vůbec? Dříve lidé v létě dělali na polích byl delší den a v zimě odpočívali, byl kratší den. Tak to bylo jasně dané, proč delší čas potřebovali a kdy kratší čas stačil. Také je to o zdraví. Jak píši se svítáním vstát a stmíváním jít spát a neponocovat. Přece na to je člověka příroda stavěná a ne na to jiné. Pak tělo nedostává, co má. Tak podle toho i nám funguje. JO to se to povídá, když u většiny lidí se to realizovat nedá, tak musí pak řešit čas a přechody času. Nebojte předci nebyli hloupí oni vždy věděli proč to tak má a nemá být, protože se nažili řešit vše Selským rozumem (přírodou). Asi by se mělo psát Farmářským? Jenže to už by asi nebylo tak rozumné a bylo spíš otázkou nějakého byznysu po modernu.

jirka F

Doufam ze nechaji letni cas, zimni cas by nebyl dobry.

Edison

A proč neuvažovat o zachování střídání? Dovedete si představit důsledky? Změna systému bude stát miliony korun. Chápete, kolik systémů je naprogramováno na střídání? Např. v každé tramvaji několik počítačů. Jsou systémy, kde to přehráním SW, které taky bude něco stát, prostě nejde, že se bude muset vyměnit HW??? O tom nikdo neuvažoval. Třeba i slušnější hodinky řízené GPS nebo DCF… mají pásmování a DST ve své vnitřní databázi. Sám mám takových hodinek několikero. Mám se pak se státem soudit o zmařenou investici? Oni si to všichni představujou jak Hurvajz válku… A v orgánech EU taky… Kažedj stát si to nastaví jinak takže jen při pracovních cestách budu muset uvažovat několik systémů, neřku-li několikrát přeřizovat hodinky? A co vůbec propojené systémy? Doprava, energetika, a spoooousty dalšího… Pokud podlehnou státy ůlidovým náladám", bude to celou Evropu stát miliardy eur. A kdo to zaplatí? Co myslíte?

Já osobně bych to předepsal k náhradě těm, co to chtěj.

EKSOT123

Přišlo se na to, jak lidi smířit s letním časem, kdy se posunuje čas o hodinu napřed.
Základem řešení je, že by se čas neměnil v noci ze soboty na neděli, ale v pátek, ve dvě hodiny odpoledne.

ivzez

@Edison,

podle mne je střídání času nesmysl, který si vymyslel
člověk. A jestli někomu něco předepisovat k náhradě,
pak tomu, kdo střídání zavedl.

Edison

No hele.. Mě to vlastně maximálně vyhovuje… Budu mít práci na několik let, dát ten bordel v Evropě dohromady… A to budou supr kšefty. 🙂

Edison

Zkus to. Hlavně to zaveď a zkus uživatelům nadiktovat, aby ty systémy předělali zadarmo. Uvidíme, s jakou se potážeš. A uvědom si, že v dobách, kdy byl tento systém zaveden nikdo ani nepomyslel, jak budou dnes systémy závislé na řízení času pracovat, natož jak to bude zrealizováno. Hlavně budem v Evropě mít víc systémů, než celej zbytek světa. To bude fakt super.