grifelka

Jaký je význam úsloví : ,,Paridův soud''?

Ahoj :) Jak co nejstručněji vysvětlit úsloví ,, Paridův soud''?
Díky moc:))

Odpovědi
Rokio

Soud, při kterém Paris, trojský princ, rozhodoval, komu ze tří řeckých bohyň připadne zlaté jablko s nápisem pro nejkrásnější.

Kepler

Když se před Paridem znenadání objevil bůh Hermés a tři krásné bohyně a on byl vyzván, aby jablko dal „Té nejkrásnější“, chtěl mladík ze samých rozpaků nejprve utéci.

Bohyně, které poznaly jeho nerozhodnost, se ho snažily o svých přednostech přesvědčit sliby:
bohyně Héra, Diova manželka, mu nabídla vládu nad Asií,
bohyně války Athéna slávu a vítězství v každé válce
a Afrodíté nejkrásnější ženu za manželku.

Paridovi se nejvíc zamlouvala třetí nabídka, a tak podal jablko Afrodítě.
Více v https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Paris_(myto­logie)

Cenobita

Soud je ta volba a to rozhodnutí, kterou musel Paris při volbě udělat.

To zlaté jablko, které měl Paris dát té nejkrásnější se dnes nazývá přeneseně „jablko sváru“.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Jablko_sv%C3%A­1ru

Kelt

Paridův soud je vlastně volba první MIss World, kdy rozhoduje jediný člen poroty, který je za to odměněn, nemůže nic ztratit, pouze získat. Kdyby volil Athénu, zvítězil by v každé válce, mohl by tak i získat vládu nad Asií a mít nejkrásnější ženu na světě (nebo by si mohl ženu vybrat). Já bych na jeho místě volil jinak.