annas

Jaký je význam jména Vlasta? S kterou pověstí je nositelka tohoto jména spojená? Za co Vlasta bojovala?

Nejlepší odpověď
led

Po smrti kněžny Libuše se ujal vlády její manžel Přemysl. Dívky z Libušiny družiny již neměly takovou moc jako dříve. Nejvíce to vadilo Vlastě, která patřila k nejpřednějším v Libušině družině. Proto vyzvala dívky a ženy, aby opustily své rodiny a bojovaly spolu s ní proti mužům. Svůj hrad si zbudovaly na druhém břehu Vltavy naproti Vyšehradu a nazvaly ho Děvín…
…V bitvě se Vlasta příliš vzdálila od ostatních žen a byla zabita. Muži měli v bitvě vrch a když ženy viděly, že Vlasta je mrtva, přestaly bojovat a prosily o milost. Ale muži je všechny pobili a Děvín vypálili. A tak skončila dívčí válka.
Alois Jirásek – Dívčí válka
Doplňuji:
Původní výklad jména je „majetek, moc, vláda“ přeneseně nyní „vlast, otčina“; obdobný význam mají i Patricie, Otakara, Oldřiška.
http://www.na­semimi.cz/jme­na/jmeno-vlasta.html

Další odpovědi
anonym

Když Libuše odešla do návi, viděly dívky z její družiny, že nejsou již u takové vážnosti, jakou mívaly za živobytí své paní. Těžko to nesly, hořce vzpomínaly těch dob, kdy jejich kněžna samojediná vládla zemi a mužům všem, a hněv se jim rozjitřil, když nejeden z mužů řekl jim s úsměškem:

„Panovaly jste, klaněli jsme se vám, a hle, teď jste jako bludné ovce!“

Až tajený hněv jako prudký plamen vyšlehl. Z touhy po vládě i pomstě chopily se dívky meče a luku, a neměříce sil, začaly tuhý boj proti všem mužům. Vše vedla Vlasta, někdy nejpřednější v družině Libušině. Ta první k boji vyzvala, první se zbraně chopila, všechny pak sdružila a ke stavbě pevného hradu přiměla.

Zdroj: http://cs.wiki­source.org/wi­ki/Star%C3%A9_pov%C4%9Bs­ti_%C4%8Desk%C3%A9/D%C3­%ADv%C4%8D%C3%A­D_v%C3%A1lka

Tata

Tu otázku myslíte vážně? Nebo máte za domácí úkol, udělat výtah ze starých pověstí českých, z části dívčí válce a jste líná si jí přečíst a chcete aby vám jí udělal někdo jiný?
Vlasta – odvozena od slova vlast, vlastnit, vláda, majetek. Byla první bojovnicí u nás za emancipaci žen, která za ní položila život.

annas

Pane, nemusel jste na mou otázku odpovídat. Nevíte, proč mě Vlasta zajímá. Neznáte mě, takže byste neměl mluvit o tom, že jsem líná si knihu přečíst.

Jiné otázky vás nepohoršují?