Avatar uživatele
Zlatý

Jaký je význam jména Vlasta? S kterou pověstí je nositelka tohoto jména spojená? Za co Vlasta bojovala?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Po smrti kněžny Libuše se ujal vlády její manžel Přemysl. Dívky z Libušiny družiny již neměly takovou moc jako dříve. Nejvíce to vadilo Vlastě, která patřila k nejpřednějším v Libušině družině. Proto vyzvala dívky a ženy, aby opustily své rodiny a bojovaly spolu s ní proti mužům. Svůj hrad si zbudovaly na druhém břehu Vltavy naproti Vyšehradu a nazvaly ho Děvín...
...V bitvě se Vlasta příliš vzdálila od ostatních žen a byla zabita. Muži měli v bitvě vrch a když ženy viděly, že Vlasta je mrtva, přestaly bojovat a prosily o milost. Ale muži je všechny pobili a Děvín vypálili. A tak skončila dívčí válka.
Alois Jirásek - Dívčí válka
Doplňuji:
Původní výklad jména je "majetek, moc, vláda" přeneseně nyní "vlast, otčina"; obdobný význam mají i Patricie, Otakara, Oldřiška.
http://www.nasemimi.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Když Libuše odešla do návi, viděly dívky z její družiny, že nejsou již u takové vážnosti, jakou mívaly za živobytí své paní. Těžko to nesly, hořce vzpomínaly těch dob, kdy jejich kněžna samojediná vládla zemi a mužům všem, a hněv se jim rozjitřil, když nejeden z mužů řekl jim s úsměškem:

„Panovaly jste, klaněli jsme se vám, a hle, teď jste jako bludné ovce!“

Až tajený hněv jako prudký plamen vyšlehl. Z touhy po vládě i pomstě chopily se dívky meče a luku, a neměříce sil, začaly tuhý boj proti všem mužům. Vše vedla Vlasta, někdy nejpřednější v družině Libušině. Ta první k boji vyzvala, první se zbraně chopila, všechny pak sdružila a ke stavbě pevného hradu přiměla.

Zdroj: http://cs.wikisource.org/wiki/ Star%C3%A9_pov%C4%9Bsti_%C4%8D esk%C3%A9/D%C3%ADv%C4%8D%C3%AD _v%C3%A1lka


Avatar uživatele
Bronzový

Tu otázku myslíte vážně? Nebo máte za domácí úkol, udělat výtah ze starých pověstí českých, z části dívčí válce a jste líná si jí přečíst a chcete aby vám jí udělal někdo jiný?
Vlasta - odvozena od slova vlast, vlastnit, vláda, majetek. Byla první bojovnicí u nás za emancipaci žen, která za ní položila život.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Pane, nemusel jste na mou otázku odpovídat. Nevíte, proč mě Vlasta zajímá. Neznáte mě, takže byste neměl mluvit o tom, že jsem líná si knihu přečíst.

Jiné otázky vás nepohoršují?

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3827
Zlatý Drap 2288
Zlatý led 1654
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1276
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 874
Zlatý mosoj 848
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.