Paurová

Jaký je význam a původ příjmení Vokáč? Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Vokáč – z obecného slova (v)oko – kdysi bylo v češtině tzv. protetické v. Dnes ještě v zůstalo v některých oblastech

Přezdívka člověku, který měl velké a nápadné oči.

D. Moldanová: Naše příjmení
Doplňuji:
Dd Kelt, domníváte se, žese etymoložka Moldanová a její předchůdci mýlí?
Oko/voko je slovo praslovanské.

Kdyby vzniklo příjmení z latinského slovesa, i když to nepřichází v úvahu, mělo by příjmení docela jiný tvar. 🙂

Stačí si prostudovat etymologii jazyka, tedy původ slov, příjmení a jejich význam a seznámit s místem, kde žili.

Další odpovědi
Kelt

Voco, vocare je latinsky volat, může tento původ jména vycházet i z tohoto základu , nebo podle toho, že byl okatý.

annas

Ad Kelt, domníváte se, že etymoložka Moldanová a její předchůdci se mýlí?
Oko/voko je slovo praslovanské.

Kdyby vzniklo příjmení z latinského slovesa, i když to nepřichází v úvahu, mělo by příjmení docela jiný tvar. 🙂

Stačí si prostudovat etymologii jazyka, tedy původ slov a příjmení..

quentos

„v některých oblastech“? Myslím, že vobecná čeština ho používá celkem zhusta i bez vohledu na voblast :{)>

annas

Ne, U nás na Hané se v neužívá, je to víc jev český.

annas

Pro jistotu jsem se mrkla do historické mluvnice.
Prptetické v se začalo objevovat ve 14. století před „o“. V 16. století proniklo toto „v“ v nářečích Č a na Moravu po čáru Litovel – Kyjov. Do spisovného jazyka v 16. st. proniklo také, ale nikoliv obecně. Koncem obrození se spisovný jazyk „v“ zbavil.