CTTON

Jaký je rozdíl mezi normální a prezidentskou republikou?

Může Zeman vydávat normální nařízení, jako například americký prezident, vyhlašovat válku, takže mezi americkými a českým prezidentem prakticky rozdíl není ne?

Nejlepší odpověď
annas

Nevím, co považujete za „normální“ republiku.

"!Většina moderních republik používá titul prezident pro hlavu státu.

Obvykle se rozlišují:

prezidentská republika – vláda je oddělena od parlamentu, hlava státu je současně hlavou vlády, prezident je volen přímo (například Spojené státy americké),

poloprezidentská republika – vláda je zodpovědná parlamentu, hlava státu není hlavou vlády, prezident je volen přímo a má spíše obsáhlejší pravomoci (například Francie),

parlamentní republika – vláda je zodpovědná parlamentu (někdy přímo volena parlamentem), hlava státu je volena nepřímo parlamentem (dnes už to nemusí být nutnou podmínkou) a má malé pravomoci (například Česko),

ultraprezidentská republika – podobná prezidentské republice, s tím rozdílem, že hlava státu není hlavou vlády (dnes již žádná republika tohoto typu neexistuje, v minulosti to byla například První Francouzská republika)"

Podrobnosti v odkazu, takže si můžete srovnat

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Prezident_%C4%8Ces­k%C3%A9_republi­ky

--
Pravomoci presidenta ČR – viz odkaz

https://www.hrad­.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/pravomoci-prezidenta

President USA

!Prezident Spojených států amerických (angl. President of the United States of America, POTUS) je hlavou státu v USA. Podle Ústavy Spojených států je šéfem exekutivy federální vlády a vrchním velitelem ozbrojených sil.

Spojuje v sobě pravomoce, které se v evropských zemích obvykle dělí mezi prezidenta (či jinou formální hlavu státu) a premiéra. Vzhledem k jeho silné pozici se tak mluví o prezidentském systému – tzv. severoamerickém prezidencialismu.

Výkonná moc je striktně oddělena od moci zákonodárné." atd.

https://usa.qex­.cz/encyklope­die/prezident-usa

Další odpovědi
Rokio

Nemáš na mysli parlamentní a prezidentskou demokracii?

Pokud ano, v prezidentské demokracii má prezident více moci, zatímco v parlamentní demokracii má více moci parlament.

Drap

Mě přijde republika s prezidentem normální.

Zvidatel

Která republika je normální? Každé se říká jinak podle toho jaká forma vlády a jejího uspořádání tam je: parlamentní, prezidentská, diktátorská, oligarchická, aj.
Mezi amer. a českým prezidentem a jeho pravomocemi je sakra rozdíl. Ve zkratce náš prezident nemá skoro žádné faktické pravomoce, jmenuje/pověřu­je/odměňuje, schvaluje a jako každá hlava státu zastupuje náš stát navenek ve smyslu, že ho reprezentuje. Ke všem jeho pár zbylým pravomocím musí s někým spolupracovat, tzn. nemůže to dělat sám bez souhlasu jiného orgánu nebo vysoce postaveného úředníka (kontrasignace).
Prezident v prezidentské republice má podstatně víc pravomocí. Ty, která má třeba nás prezident jsou jen takové formální, na okrasu, hlavně bez nějaké moci nebo vlivu na něco.

Vojta24

My k tomu máme velmi daleko – v tom dobrém slova smyslu. President tu může jen házet bonmoty, sem tam vypustí přes tiskové do médií nějaký blábol ale jinak nic přímo neovlivňuje, může jenom sabotovat jmenování, nominace, ocenění, a může omilostňovat zloděje.

Ale podívej se do ameriky, kde je s Trumpem k tomu docela našlápnuto (zvlášť pokud obhájí další volební období), prochází mu jakákoliv veřejně pronesená lež, lidé už to tam prostě chápou jako trumpův standard, no jo lže, no takový on je, ale on to tam určitě vyčistí od korupce HAHA 🙂 …

A nebo přímo do Ruska, kde Putin je toho velmi názorným příkladem. Teď si bude zase prodlužovat volební období, tuším že snad až na doživotí 🙂 A jeho vliv tam zasahuje do všeho. Prezidentská republika pak se zhoršujícím se stavem klesá až na dno diktatury, ve stylu KLDR kde neplatí už nic jiného než slovo vůdce a volby (pokud vůbec nějaké) jsou tam těžce manipulované státními médii a dost možná i samotnou sčítací komisí, která se teoreticky se sčítáním ani namáhat už nemusí.

Každopádně jak říkáš sám, ano Zeman má k Trumpovi hodně daleko, v tom dobrém smyslu slova, není to ani zdaleka takový tupec a ani zdaleka neškodí v globálním měřítku tak výrazně. Zeman je proti Trumpovi ještě relativně „státník“, ačkoliv v porovnání s jinými už by z toho tak lichotivě nevyšel.

Zvidatel

annas, ani OBVYKLE se nerozlišují tyto typy republik, i když to tvrdí zrovna wikipedie.

annas

Rozlišují je tam, kde je třeba, tedy politicky,l podle státního zhřízení. My o ČR také běžně užíváme jen republika.

Franice
https://en.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Semi-presidential_system

I když nejvíce se hovoří o prezidentské a parlamentní, ale podívejte se i do anglického odkazu, kolil poloprezidentských reopublik je.

https://en.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Semi-presidential_system

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Seznam_st%C3%A1­t%C5%AF_podle_st%C3%A1­tn%C3%ADho_z%C5%99%C­3%ADzen%C3%AD

Když rozdělení existuje, není možné je vymazat.