Areya

Jaký je Váš osobní názor na „barefooty“ pro lidi s problémy s nohama?

Nazdárek a dobrý den všem :D,
chci se čistě jenom zeptat na Vaše názory (nic odborného přímo nehledám). Už slušných pár let mám ploché nohy (moje klenba se prostě rozhodla odejít, takže mám propadlá chodidla dovnitř) a poslední dobou jsem se začala zajímat o barefoot boty. Jsou docela známé a zjednodušeně řečeno nemají typické vlastnosti moderní obuvi, které jsou pro chodidla spíše škodlivé, jako zvýšená pata, nadměrné množství výplně bot a podobně. Mají co nejpřesněji simulovat chození bosky (od toho je i ten název) a dávají Vám co nejpřesnější informace o povrchu, na kterém zrovna šlapete. Barefoot boty Vám pomůžou se spousty věcmi jako je třeba stabilita a podobně, ale samy o sobě takové boty nevyřeší dlouhodobější problém jako jsou ploché nohy.
Celkově by to vlastně znamenalo, že bych pořád chodila stejně špatným způsobem, akorát v jiných botách, které napomáhají přirozenější chůzi a volnosti nohy. Samozřejmě jsem si vědoma, že jsou i „mezistupně bot“, které jsou mnohem tenčí oproti normálním botám ale pořád mají moc výztuže na barefooty, a že se musí s takovými změnami začínat postupně.
Zajímá mě Váš osobní názor na barefooty (ať už pozitivní nebo negativní) a jestli se myslíte, že by aspoň takové „poloviční“ barefoot boty pomohly lidem s plochýma nohama jako mám já, nebo jestli by se ty problémy spíš zhoršovaly. Chápu, že mezi námi asi není nikdo ortoped (nebo jakýkoliv jiný děsivý název doktora) a čistě mě pouze zajímá Váš názor. Já ortopeda mám a konečně začínám trochu cvičit, abych přemluvila své klenby k ostýchavému návratu zpět domů :DD.
Přeji hezký zbytek dne 🙂.

Nejlepší odpověď
Ametyst

Dala bych přednost ortopedické obuvi. Ploché nohy potřebují oporu, ne se ještě víc jakoby “ rozplácnout”. Také pomáhá aktivace chodidel pomocí plastových masážních jehliček nebo kloboučků. Prodávají se i některé ponožky s takovou masážní “podrážkou”. Vypadá to jako bublinky na chodidle.

Cizecek.M

Po mých zkušenostech je třeba do tohoto typu obuvi opravdu investovat. Jinak hrozí opravdu nekvalitní obuv a je to víc ke škodě :( Nedávno jsem si kupovala tyto boty https://barefo­otsaltic.cz/pro­dukt/outdoor-winter-tabacco-extasyfix/. Je to investice, ale boty jsou to skvělé, pohodlné. A navíc při prošlapání mění podrážku. Takže trvanlivé boty a investice se vyplatí.