Avatar uživatele
ElonMusk

Jaký je účel spořicích účtů?

Jakožto správný bojovník proti inflaci (která činila v roce 2019 nepěkných 2.8 %) investuji do akcií, které mi přinášejí čtvrtletní zisk (dividendy). Zároveň mám uložen bitcoin na „Interest Account“, s úrokem 4.5 % p. a. vypláceným měsíčně.
Dnes jsem dostal nápad (a nyní toho lituji), podívat se na nabídku „standardních“ spořicích účtu u našich bank. ING 1 %, AirBank 1.5 %, Equa 1.3 %, MONETA dokonce 0.3 % (viz https://www.po­rovnej24.cz/spo­rici-ucty). Nerozumím tomu, proč je nabízen úrok, který je nižší, než inflace.

  1. Jedná se o strategii bankovního sektoru nahnat všechny lidi do investování na kapitálovém trhu (koupi akcií) a do nákupu kryptoměn? 2) Není to bankéřům trapné?

Zajímavá 0 před 1408 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Kapitálový trh je rizikovější, může tam být sice vyšší výnos, ale také je větší riziko.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
CTTON

Normální člověk dává peníze do komodit. (Drahých kovů)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pepa25

Dovolte mi, abych se zasmál porovnání „bitcoin Interest Account“ s úrokem 4.5 % p. a. vypláceným měsíčně" s bankovními spořícími účty. Je to NESROVNATELNÉ. U bitcoinu vám NIKDO nemůže slíbit (a dodržet) pevný úrok (samozřejmě pokud to není letadlo, které ještě letí). Naopak v bance máte všechny vklady pojištěné ze zákona. NEPATRNÝ rozdíl, že?

Úrok na bankovních spořících účtech je nabízen podle situace na trhu (viz PRIBOR) a obchodní politiky banky. S inflací není přímá vazba.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Tak na co se vlastně ptáš? Nejdřív se zeptáš na účel spoříků a pak jen kopeš do všeho okolo…

Účel pro klienty je uložit peníze bezpečně za lepších podmínek než nabízí BU.
Účel pro banky je nalákat klienty s prachama a vydělat.

Rozumný člověk, který dění ohledně kryptoměn nesleduje se nenechá na kryptoměny nalákat (pokuid kryptoměnu opravu z nějakého důvodu nepotřebuje)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
ElonMusk

Drap – to máte vlastně pravdu. Investuji do dlouhodobě stabilních společností, a hodnota bitcoinu je poslední rok také stabilní (a vzhledem ke korona-krizi hodnota poroste), na riziko kapitálového trhu jsem úplně zapomněl:) I tak mě ale rozohnila ta míra úroků na spořicích účtech – banky si investují do půdy a nemovitostí, za posledních 20 let vzrostla hodnota stavebního pozemku o nějakých 350–400 %, a lidem dají 1 % ročně.

před 1408 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Pepa25

„Na riziko jsme zapomněl“ Nebojte, ono nezapomnělo na vás 😉 Že vám to zatím vychází neznamená, že riziko zmizelo …

před 1407 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ElonMusk

Tak společnosti jako AT&T, Verizon atd. jsou rizikové asi tak jako výše úroku na spořicích účtech 😉

před 1407 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Pepa25

To říkali akcionáři Enronu taky (pro připomenutí:v do­bách největší slávy 7. největší veřejně obchodovaná společnost) 😉 A nějak jste pominul ty „také stabilní“ bitcoiny …

před 1406 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Volný čas a hobby