ElonMusk

Jaký je účel spořicích účtů?

Jakožto správný bojovník proti inflaci (která činila v roce 2019 nepěkných 2.8 %) investuji do akcií, které mi přinášejí čtvrtletní zisk (dividendy). Zároveň mám uložen bitcoin na „Interest Account“, s úrokem 4.5 % p. a. vypláceným měsíčně.
Dnes jsem dostal nápad (a nyní toho lituji), podívat se na nabídku „standardních“ spořicích účtu u našich bank. ING 1 %, AirBank 1.5 %, Equa 1.3 %, MONETA dokonce 0.3 % (viz https://www.po­rovnej24.cz/spo­rici-ucty). Nerozumím tomu, proč je nabízen úrok, který je nižší, než inflace.

  1. Jedná se o strategii bankovního sektoru nahnat všechny lidi do investování na kapitálovém trhu (koupi akcií) a do nákupu kryptoměn? 2) Není to bankéřům trapné?

Odpovědi
Drap

Kapitálový trh je rizikovější, může tam být sice vyšší výnos, ale také je větší riziko.

CTTON

Normální člověk dává peníze do komodit. (Drahých kovů)

Pepa25

Dovolte mi, abych se zasmál porovnání „bitcoin Interest Account“ s úrokem 4.5 % p. a. vypláceným měsíčně" s bankovními spořícími účty. Je to NESROVNATELNÉ. U bitcoinu vám NIKDO nemůže slíbit (a dodržet) pevný úrok (samozřejmě pokud to není letadlo, které ještě letí). Naopak v bance máte všechny vklady pojištěné ze zákona. NEPATRNÝ rozdíl, že?

Úrok na bankovních spořících účtech je nabízen podle situace na trhu (viz PRIBOR) a obchodní politiky banky. S inflací není přímá vazba.

Dochy

Tak na co se vlastně ptáš? Nejdřív se zeptáš na účel spoříků a pak jen kopeš do všeho okolo…

Účel pro klienty je uložit peníze bezpečně za lepších podmínek než nabízí BU.
Účel pro banky je nalákat klienty s prachama a vydělat.

Rozumný člověk, který dění ohledně kryptoměn nesleduje se nenechá na kryptoměny nalákat (pokuid kryptoměnu opravu z nějakého důvodu nepotřebuje)

ElonMusk

Drap – to máte vlastně pravdu. Investuji do dlouhodobě stabilních společností, a hodnota bitcoinu je poslední rok také stabilní (a vzhledem ke korona-krizi hodnota poroste), na riziko kapitálového trhu jsem úplně zapomněl:) I tak mě ale rozohnila ta míra úroků na spořicích účtech – banky si investují do půdy a nemovitostí, za posledních 20 let vzrostla hodnota stavebního pozemku o nějakých 350–400 %, a lidem dají 1 % ročně.

Pepa25

„Na riziko jsme zapomněl“ Nebojte, ono nezapomnělo na vás 😉 Že vám to zatím vychází neznamená, že riziko zmizelo …

ElonMusk

Tak společnosti jako AT&T, Verizon atd. jsou rizikové asi tak jako výše úroku na spořicích účtech 😉

Pepa25

To říkali akcionáři Enronu taky (pro připomenutí:v do­bách největší slávy 7. největší veřejně obchodovaná společnost) 😉 A nějak jste pominul ty „také stabilní“ bitcoiny …