Natee

Jaký je to básnický prostředek – „pozdrav tě ruka nebeská“ ..?

Nevíte?

Nejlepší odpověď
quentos

Pokud vezmeme v úvahu, že Bůh údajně stvořil člověka k obrazu svému, pak musí být „ruka nebeská“ částí „Božího těla“. Jedná se tudíž o prostředek, kdy pojmenováváme určitý celek jednou jeho částí. Jak se tento prostředek jmenuje, už si jistě vzpomenete.

Další odpovědi
Kelt

Často se používají, respektive v dřívějších dobách se používaly při hovorech takové výrazy typu – chraň tě ruka páně – aby člověk něco neudělal, nebo pozdrav tě pán bůh, nebo jiné části těla, jako tady v tomto případě. lidé více věřili v Boha a proto v mluvě používaly náboženské výrazy, ale zda je to básnický prostředek a ve které básni se vyskytuje, to nevím.

Krakis

Já to spíš slyšel ve významu aby dotyčný dostal rozum.