metelesk

Jaký je světový instalovaný výkon elektrických elektráren?

Dobrý den zajímalo by mě jak velký instalovaný výkon mají dohromady všechny elektrárny na světě.

Odpovědi
Radius

Těžko říci, bude obrovský, ale v jednom vědeckém pořadu v TV nedávno říkali, že výkon našeho Slunce je v oblasti peta Wattů, to se nedá s elektrárnama na zemi porovnávat, ty jsou proti slunci slaboučké…

Dochy

Nenašel jsem.
Podle http://en.wiki­pedia.org/wiki/E­lectricity_ge­neration#Histo­rical_results_of_pro­duction_of_elec­tricity
je roční produkce 23 000TWh (2013) což odpovídá průměrnému výkonu 2,6TW. Instalovaný výkon musí být vyšší (tak cca 1,5×-2×).
Rozhodně si nemyslím, že výkon slunce je řádově 1000× víc než naše elektrárny 😉
PW je řádově 1015 W, zářivý výkon slunce je prý 3,8*1026 W
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Slun­ce
to už by mi dávalo smysl lépe 😉
(v oblasti PW by mohlo být možná záření dopadající na zem – nebudu teď ověřovat)

Dochy

Znám elektrárny tepelné (uhelné, jaderné, plynové, solární), fotovoltaické, vodní (i přečerpávací), větrné,… Ale elektrické ne 😉

Radius

Ano, tazatel to napsal nešťastně, měl vynechat slovo „elektrických“.