Martinoska

Jaký je správný slovosled otázky?

Už jste slyšeli…?
Slyšeli jste už…?

Děkuji za případné vysvětlení.

Nejlepší odpověď
annas

Zvolila jste otázku zjišťovací . odpověď je ANO/NE.

Otázky zjišťovací zpravidla začínají zpravidla slovesem po příklonce, , nebo tázací částicí.

"Maminka se už z nákupu vrátila – věta oznamovací,. ale stane se větou tázací, pokud změníme intonaci. Maminka se už z nákupu vrátila? // Vrátila se už maminka z nákupu? (postavení příklonek se upravuje automaticky podle zvláštních pravidel). "
http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=5397

Už jste slyšel – je možné brát jako otázku i jako zvolání – výzva,, důvěrnost, citovost,. atd., takže za větou by mohl být vykřičník i otazník

Záleží na intonaci, jak větu vyslovíte.

Poidle vyjádření jazykářů jsou obě možnosti správné – už se dá na považovat za částici, zatímco na konci věty je to příslovce. Záleží na intonaci.

Další odpovědi
Edison

Obojí je správné. Každá věta však klade důraz na něco jiného.

Conchus

Už …

elkon

Záleží na souvislostech.