SickBreed

Jaký je rozdíl v blescích? (bouřka)

Dneska sem při buřině viděl zvláštní jev. Blesky které sem vídával do teď, byly zpravidla bílé (namodralé chcete-li) a směřovali víceméně shora dolů. Dnes sem ale poprvé (co si pamatuji) viděl jasně oranžové blesky a směřovali světe div se, ze spodku nahoru (většina, alespoň pocitově). Také se mi zdálo že nebyli tak celistvé jako normální blesk, spíš víc takových bodových výbojů, jak hodně silné jiskry, nepravidelně uspořádané a o dost rychleji problikávající. Jedná se o nějaký zmapovaný přírodní jev, nebo to byl jen nějaký zajímavý optický klam – podotýkám že sem jich zaznamenal asi 5.

Nejlepší odpověď
cochee

Nejspíš ses stal svědkem tzv. pozitivního blesku, který skutečně směřuje od Země do mraků. Blíže viz Vikipedie, heslo Blesk.

Další odpovědi
KdoSiOdJinud

Podle barvy a vzdálenosti elektrického výboje můžeme odhadovat napětí a proud, které na výboji vznikalo > protýkal. Jinak vyskytují ze blesky vzduch>země, vzduch>vzduch, země>vzduch

klér-ka

Normalni blesk je kdyz je blizko a nazlutalej je daleko od vas myslim..

arygnoc

blesk je elektrický výboj, atmosférický jav (ak sa bavíme o bleskoch pri búrke).
blesky môžu preskakovať medzi oblakmi (s opačným nábojom), či medzi oblakom a zemským povrchom.
blesk (výboj) prebieha v tzv. plazmovom kanáli, ktorom je vysoká koncentrácia iónov. Od zloženia plazmy (teda „teploty“ blesku a iónov, z ktorých je plazma tvorená, teda častíc vzduchu včítane prímesí [prach, piesok, smog a pod.]) v tomto kanáli závisí i farba blesku (známy jav využívaný v tzv. „neónkach“).
blesk môže smerovať „do oblakov“ alebo „k zemi“ (častejší prípad), podľa plazmového kanála môže byť rôzne rozvetvený či viac alebo menej priamy.
Život výboja sa pohybuje v milisekundách, jeho „trvanlivosť“ je spôsobená optickým klamom, zotrvačnosťou oka. Výbojov v tom istom kanáli môžu byť i desiatky či stovky.

katerina.sm

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat z jakého města jste tyto blesky pozoroval? A na přibližnou polohu blesků vzhledem k Vašemu stanovišti. Jsem amatérská meteoroložka.

Velice děkuji za odpověď.