Avatar uživatele
Nezadany

Jaký je rozdíl mezi vraždou a zabitím ?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 2497 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Vražda je spáchána s úmyslem zabít. Zabití může být způsobeno třeba jen nějakým opomenutím, zanedbáním něčeho dojde k úrazu s následnou smrtí.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
iceT

Jak to vidím já:
vražda je záměrné usmrcení člověka,za jakýmkoliv účelem(pomsta, peníze, žárlivost. . . . )
zabití je neúmyslné usmrcení člověka při jakékoliv nehodě,ať už tě zajede auto,špatně vypočítáš úhel dopadu při kácení stromu,prostě když nedáváš pozor kolem sebe

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Pokud je či proveden s úmyslem zabít, jde o vraždu - jinak o zabití.
___
A nebo myslíš v "hudbě"?? - to bych k vražedné zařadil značnou část současné (i minulé) ´pop´ produkce...
;-D

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Hamon

Rozdíl je v úmyslu, jak už tu opakovaně zaznělo. A z toho plyne, že zavraždit může pouze člověk, kdežto zabít může člověk, zvíře i věc (např. blesk nebo padající kámen).

V hudbě mě spolehlivě zavraždí rap a podobné styly.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

Možná nám v tom trochu pomohou cizí jazyky - anglicky zabít se řekne to kill, zavraždit to murder - z toho se odvodilo další označení pro vraždu mord, někoho zamordovat, tak je úmysl, zabití je nechtěné. Ale například teroristé, kteří vyhodí letadlo do vzduchu tyto lidi zabijí nebo zavraždí? Nepřátelští vojáci zabíjejí nebo vraždí lidi?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

V právu se vraždou rozumí zločin spáchaný člověkem na jiné lidské bytosti, jenž způsobí smrt bez právního ospravedlnění (resp. v širším pojetí bez morálního ospravedlnění) a je vykonán s úmyslem zabít. Ve většině zemí se jedná o nejzávažnější zločin a bývá trestán nejvyššími dostupnými tresty.

Zabití je obecně usmrcení jiného. V českém trestním právu se tím rozumí trestný čin podle § 141 trestního zákoníku, kdy sice dojde k úmyslnému usmrcení člověka, ale na rozdíl od vraždy je to způsobeno především silným rozrušením ze strachu, úleku, zmatku nebo jiného omluvitelného hnutí mysli. Trest je proto nižší, pachateli hrozí odnětí svobody na tři léta až deset let, v případě zabití více osob, těhotné ženy nebo dítěte mladšího 15 let se trestní sazba zvyšuje na pět až patnáct let.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Krakis

Záleží na tom,zda se jedná o tchýni nebo přítelkyni. I když i to je sporné.... :-))

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
led

Kelt,
dobrá otázka: Ale například teroristé, kteří vyhodí letadlo do vzduchu tyto lidi zabijí nebo zavraždí? Nepřátelští vojáci zabíjejí nebo vraždí lidi?
1 - V prípade teroristov ide o vraždu.
2 - V prípade vojakov je to komplikovanejšie:
Ak ide o vojenskú akciu proti ozbrojenému nepriateľovi - ide o legalizované zabitie v rámci vojenskej akcie
Ak ale ide o zabitie neozbrojeného nepriateľa, alebo zabitie neozbrojeného civilistu, mimo vojenskej akcie (nejde o záchranu vlastného života, či života iných), ide o vraždu napríklad masaker v My lai http://www.environmentalgraffi ti.com/…

před 2497 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Hudba, film a TV