terkakik

Jaký je rozdíl mezi trvalým magnetem a elektromagnetem?

Nejlepší odpověď
honza19hk

trvalý magnet má své magnetické vlastnosti pořád. elektromagnet má magnetické vlastnosti jen když se do něj pustí proud.

Další odpovědi
orwell

Trvalé (permanentní) magnety se vyrábějí z feromagnetických materiálů se širokou hysterezní smyčkou, tj. z materiálů magneticky tvrdých. Po zmagnetování si svoje magnetické vlastnosti podrží velmi dlouhou dobu. Elektromagnety se skládají z cívky s feromagnetickým jádrem (obvykle z měkké oceli s úzkou hysterezní smyčkou), které se stává magnetem, pokud vinutím cívky protéká elektrický proud. Po vypnutí proudu si jádro podrží pouze slabý, tzv. zbytkový (remanentní) magnetismus, který můžeme obvykle zanedbat. Elektromagnet je využíván např. u relé, kdy je k jádru cívky po zavedení proudu do vinutí přitažena kotvička vyrobená rovněž z magneticky měkkého materiálu, která ovládá jeden nebo i několik spínacích kontaktů ovládajících další elektrická zařízení. Můžeme pak malým proudem procházejícím cívkou relé spínat velké proudy výkonových spotřebičů. Permanentní magnety se používají např. v elektrických strojích, některých měřicích přístrojích, snímačích otáček a v mnoha dalších silnoproudých i slaboproudých zařízeních. Velmi silné permanentní magnety dnes vyrábíme ze slitin na bázi neodymu a samaria, setkat se s nimi můžeme často u spouštěčů osobních automobilů.