JohnCreek

Jaký je rozdíl mezi sulfidem a sulfanem?

Nejlepší odpověď
quentos

Ono to z předchozí odpovědi již vyplývá, ale zdůrazněme ještě, že síran je kyslíkatá sůl (resp. sůl kyslíkaté kyseliny), kdežto sulfid bezkyslíkatá.
Jde o základy chemie, lze to tedy najít v učebnici…

Další odpovědi
Lamalam

Stejný jako mezi chloridem a chlorovodíkem. To první je sůl toho druhého.

Klaproth > nejvyšší stabilní polysulfan je H2S8. Vyšší jsou extrémně nestabilní a existují pouze za velice nízkých teplot.

Kepler

Sulfid je česky sirník, odvozený od sulfanu (sirovodíku – H2S), např. ZnS -sulfid zinečnatý, v mineralogii znám jako sfalerit. Sulfan, česky síran, je sůl kyseliny sírové (H2SO4), třeba CaSO4 (sádrovec).

oprava, omlouvám se: síran je správně sulfát. To první platí, sulfan je sirovodík.

Klaproth

Sulfid – sůl kyseliny sirovodíkové. Sulfan – obecné označení pro binární sloučeniny síry s vodíkem. Nejběžnější je monosulfan H2S – sirovodík, ale sulfanů existuje víc, disulfan H2S2, trisulfan H2S3 atd. až do H2S16.

metro

Toto není fyzikální otázka.