quentos

Jaký je rozdíl mezi stoupačkami a stupačkami?

Obojí existuje, ale jestli je to totéž, netuším, není to můj obor. Ví někdo?

Nejlepší odpověď
annas

Rozdíl z hlediska jazykového:
Stupačka – stupadlo, stupátko – od stupeň, stupínek. Kdysi se v tramvaji stávalo na stupačce.
Stoupačka – je od slovesa stoupat. Stoupačka se používá v souvislosti s rozvodem vody do vyšších poschodí domu.
Český slovník(1), SSČ (2)

Další odpovědi
Q

„Stoupačky“ jsou v paneláku nebo bytovce takové trubky, co jimi vede teplá voda a občas už Ti nahoře mají smůlu,jenžto k nim nic nedoléze…
Stupačky mohou být různé, například stromolezecké slouží k tomu, abychom se dostali tam,kam jiní ne…

Zdroj: http://www.hzspra­ha.cz/galerie/o_nc08stro­molezeni/ipage00011­.htm

machmilan

Není to totéž. Na stupačky se stoupá a stoupačky stoupají.
Příklady: Stupačky u motocyklu
Stoupačky rozvodů instalací.(Stou­pající potrubí výškou celého domu).

Jakub

Jako stoupačky je pojmenováno rozvodné potrubí pro vodu, plyn a pod. v domě. Je to potrubí, které prochází všemi poschodími až do posledního patra. Na ně se napojuje potrubí pro jednotlivé byty.Stupačky jsou šlapky na kole. Kolo má pedály a na nich jsou stupačky.