Tizh19

Jaký je rozdíl mezi radioaktivitou a ionizujícím zářením?

Nejlepší odpověď
mosoj

Radioaktivita neboli radioaktivní rozpad je samovolná přeměna jader nestabilních nuklidů na jiná jádra, při níž vzniká ionizující záření. Změní-li se počet protonů v jádře, dojde ke změně prvku. Radioaktivitu objevil v roce 1896 Henri Becquerel u solí uranu. K objasnění podstaty radioaktivity zásadním způsobem přispěli francouzští fyzikové Pierre Curie a Maria Curie-Skłodowska polského původu

Další odpovědi
Dochy

ještě doplním mosoje:
Ionizující záření je třeba i rentgenovo záření. To má dost velkou energii aby nadělalo paseku v molekulách, ale nemá dost energie aby rozbilo atomy.
Dále se mezi ionizující záření běžně počítá gamma (rentgenovo je vlastně nejslabší gamma) a různá částicová záření (alfa, beta).

Alfa, beta a gamma o vyšší energii mohou způsobit přeměnu prvku a tím sekundární radioaktivitu. (ozářená látka se přeměnou stane sama radioaktivní a bude tedy dále nějaké ionizující záření produkovat)

Lamalam

Ionizující záření je obecné označení pro všechny typy záření o vysoké energii. Např. rentgenové, kosmické, sluneční, cyklotronové apod. Radioaktivita je jedním ze druhů ionizujícího záření a je způsobena rozpadem jader nestabilních prvků.

Emefej

Radioaktivita je jedním z druhů ionizujícího záření.