VelkejDíDí

Jaký je rozdíl mezi panchartem a parchantem?

Je v tom nějaký rozdíl?

Nejlepší odpověď
annas

Pro zajímavost doplňuji i význam a původ – původně syn svobodné matky, ale nesvobodného otce, pak nemanželské dítě, leboček. Dnes se rozšířil i význam l ještě na pojmenování zlého člověka.

Panchart je starší výraz, vznikl ze staročeského pankart. Tento výraz pochází ze středoněmeckého banchart (záměnou p za b) posměšného tvaru z banc = lavice a -hart vyskytující se v osobních jménech Gebhast, Reinhart (znělo ironicky i skutečné hart = tvrdý narážkou na tvrdé lavice): označovalo dítě zplozené na „tvrdé“ lavici místo lože manželského.

Přesmyčkou z pancharta vznikl parchant. Oba výrazy mají stejný význam, záleží na oblastech. Někde se užívá původní pojmenování, jinde upravené.

V. Machek: Etymologický slovjík

Další odpovědi
Drap

Neni, jedná se stejné slovo různě vyslovované podle toho, jak je v kterém kraji zvykem