dubraro

Jaký je rozdíl mezi nemocnicí a klinikou?

Informace z Wikipedie ani předchozí odpovědi zde, které hovoří zhruba ve smyslu, že je to „společné pracoviště lékařské fakulty a fakultní nemocnice, které se podílí na výuce“ mne neuspokojují, neboť existují kliniky, např. soukromé, které s lékařskou fakultou nemají nic společného a na žádné výuce nepodílejí.

Nejlepší odpověď
annas

Podobná otázka v archivu. Doplním ještě polikliniku

Rejzek uvádí původ

„klinika ‘ – původně jen nemocnice při lékařské fakultě’, klinický. Přes něm. Klinik, fr. clinique tv. z ř. klīnikē̺ (téchnē) ‘umění uzdravovat nemocné na lůžku’ od klı̻nē ‘lůžko, lehátko’ od klı̻nō ‘nakláním, pokládám’“

klinika, – dnes se používá jako zařízení, které nabízí ošetření odborného typu – oční, stomatologická, chirurgická, veterinární k. atd., má zpravidla podle potřeby i lůžkové oddělení.

Ještě poliklinika – ‘městské zdravotnické zařízení s odbornými odděleními’. Převzato z moderních evr. jazyků (něm. Poliklinik, fr. policlinique), kde je to novodobá složenina z ř. pólis ‘město, obec, stát’ „

Nemocnice – zdravotnické (lůžkové) zařízení k ošetřování a léčení nemocných: okresní, fakultní nemocnice; Slovo nemocnice pochází z latinského slova "hospes“ nebo „hospitalis“, což znamená „pohostinné“. V nemocnici pracují profesionálními lékaři, zdravotní sestry, . Je to 24hodinové zdravotní středisko, kde se pacienti léčí z různých onemocnění, ambulantně nebo jsou hospitalizovaní. Nespisovně špitál.
--

" Nemocnice může být budova soukromého nebo veřejného sektoru, kde jsou pacienti přijati k léčbě., tedy lůžkové zařízení.

Na druhé straně je klinika centrem zdravotní péče, nebo je to místo, kde lékař „analyzuje“ pacienty, předepisuje léky a dává pokyny, jak používat léčivo.

Nemocnice a klinika jsou dvě slova, která se od sebe navzájem nepochybně liší.

Srovnání nemocnice a kliniky:

Nemocnice je institucí, ve které nemocné nebo zraněné osoby dostávají lékařskou léčbu, včetně chirurgické,

Klinika je místem, nemocnicí při fakultě, tedy souvisí s lékařskou fakultou, nebo nemocnicí, určenou pro léčbu nerezidentních pacientů.

Nemocnice např.

Lůžkové oddělení
Úrazové oddělení
Oddělení rakoviny
Oddělení mateřství
Ambulantní oddělení
Kardiologické oddělení

Samostatné pokoje určené pro pacienty, kteří jsou hospitalizováni.
Nemocnice má pro pacienty zpravidla dostatek lůžek.

Nemocnice obvykle mají prostory pro zemřelé, kteří v nemocnici zemřou. .

Klinika
Na klinice nejsou oddělení.
Klinika nemá různé místnosti určené jen pro pacienty.
Klinika nemá lůžka pro pacienty.
Kliniky nemají „mrazírny“ pro mrtvé, protože pacienti zde zpravidla neumírají. .

Více rozdílů v odkazu

https://cs.na­tapa.org/diffe­rence-between-hospital-and-clinic-3363
--

Další odpovědi
Emefej

„Obyčejná“ nemocnice se rozděluje na oddělení, šéfem oddělení je primář. Velká nemocnice se rozděluje na kliniky, šéfem kliniky je přednosta.

da ny

Ony ty soukromé= „kliniky“ jsou často jednooborové (estetickí, stomatologickí aj.)
Lékařskí klinika
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/L%C3%A9ka%C5%99sk%C3%­A1_klinika
V nemocnicích nejsou běžnými zaměstnanci docenti, profesoři apod., věnují se vědecké a pedagogické činnosti.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

JežíšKristus

Tak klinika je součástí polikliniky. Ale jaký je rozdíl mezi nemocnicí a poliklinikou?

da ny

Ne- Poliklinika – městské zdravotní středisko poskytující komplexní ambulantní péči

JežíšKristus

Komplexní protože tam je x klinik. Viz předpona poli.

Emefej

Pleteš si předponu poli- a poly-.

annas

JežíšKristus,

mohl jste si přečíst mou odpověď, vložila jsem navíc definici polikliniky. Poli(s) klinika . městská klinika , tedy poliklinika.