Jaký je rozdíl mezi mokasínem a polobotkou?

Nejlepší odpověď
annas

1. mokasín – indián.
Mokasíny – střevíce s nízkými podpatky a bez šněrování (pův. lehká měkká obuv severoamer. indiánů, pestře vyšívané střevíce Indiánů).

Původ slova uvádí J. Rejzek v Etymologickém slovníku takto:
"Z angl. moccasin a to z jazyka severoamer. indiánů, kde slovo mockasin označovalo ‘lehký kožený střevíc’. !

Poznámka:. existuje i tvar mokasína, ten je ale méně častý.

2. polobotka – častěji se užívá tvar polobotky = obuv sahající pod kotníky.

Ještě k historii mokasín
Mokasíny jako první americký typ obuvi Vznik původních mokasín je přisuzován Indiánům. Dnešní pojmenování pochází ze slova makasin, což v řeči Algonquian znamenala „bota“. Indiáni své mokasíny vyráběli ze zvířecích kůží a jejich podoba se lišila podle podnebí a terénních podmínek.

Zdálo by se, že mokasíny dali dnešnímu světu Italové nebo Američané, když je to vlastně jejich bota. Chyba lávky. Asi byste nečekali, že o rozšíření mokasínů se zasloužili Dánové, respektive dánští farmáři. Původně byly mokasíny pracovní obuví (Indiáni v nich lovili, Dánové farmařili), podobně jako kabáty, které původně sloužily jako armádní overaly – taky jsme o tom psali. Historie mokasínových bot se začala v módě psát ve třicátých letech minulého století v Americe. V Itálii se tyto boty proslavily až po první světové válce. atd.

http://www.pan­skapasaz.cz/blog/mo­kasiny-dekujme-za-ne-indianum/

Jak vypadaly původní indiánské mokasíny, je možné vidět v muzeu.
http://etnomu­zeum.eu/Obiek­ty,399_mokasy­ny.html

Michálek1245

Polobotka je podstatně pevnější než mokasín. Alespoň tomu tak historicky bylo. Dnešní luxusní pánské mokasíny už taky tak nedrží tradici. Mrkněte třeba sem: https://www.sho­emaker.cz/pan­ske/obuv/moka­siny?p=Produc­ts&cid=273 Tam navíc uvidíte i ten rozdíl pěkně vedle sebe. Mokasín je navíc ryze letní obuv, do které se nenosí ponožka. Co se týče vhodnosti polobotky, tak tam si tak jistý etiketou nejsem.