Lukáš Rusek

Jaký je rozdíl mezi mocninou na druhou v závorce nebo bez závorky?

Máme například –8² nebo (-8)². První je osm na druhou a druhé je osm to celé na druhou. V jakém rozdílu tkví výsledek? Brzy píši přijímací zkoušky, tak to potřebuji vědět.

Nejlepší odpověď
quentos

Bez závorky umocňuješ jen to číslo, se závorkou umocňuješ i znaménko (např. minus krát minus dá dohromady plus), proto se to nahlas říká „to celé na druhou“ (tj. celé i se znaménkem; kdyby byla v závoce další mocnina, umocňuješ to i s mocninou).
Tedy např. –8² je –64, kdežto (-8)² je 64.

Další odpovědi
anonym

  • 8² = –64, kdežto (-8)² = 64

Rozdíl je ve znaménku.

Justin1

  • 8² = –(8²) = (–1) · 8² = (–1) · 8 · 8 = –64
  • 8² = 0 – 8² = 0 – 64 = –64

(–8)² = (0 – 8) · (0 – 8) = (–8) · (–8) = 64

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

quentos

odolen: to těžko. Umocnils jenom znamínko, ale užs jaksi zapomněl umocnit to číslo.

anonym

Už jsem to opravil, chyby jsem si všiml hned, ale počítač se mi začal restartovat, tak mi celý web „spadl“