tvaruzekcz

Jaký je rozdíl mezi lékem a doplňkem stravy?

Nejlepší odpověď
marci1

Základní rozdíl mezi léčivými přípravky a doplňky stravy panuje v legislativě výroby přípravku a jeho uvedení na trh a ověřených a prokázaných léčivých účincích přípravku. Jednoduše řečeno, u léčivého přípravku jsou prokázané léčivé účinky na daný zdravotní problém, u doplňku stravy nikoliv. Doplňky stravy mohou mít na zdravotní stav příznivý vliv, nejsou však určeny k léčbě ani k prevenci.
Léčivé přípravky prochází složitým registračním řízením. Hodnotí se jakost, bezpečnost a účinnost přípravku. Účinnost musí být podložená klinickými studiemi splňujícími velice přísné právní předpisy a jejich výsledky, jenž musí být v souladu s uvedenými indikacemi (účinky). Bezpečnost každého léčivého přípravku je bedlivě sledována po dobu, kdy je nový léčivý přípravek uváděn na trh.
Posuzování a schvalování léčivých přípravků v České republice má na starosti Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).
Žádný doplněk stravy nelze považovat za léčivý přípravek, ať už výrobci uvádí cokoliv. Doplňky stravy jsou pouze potraviny, které ale na rozdíl od potravin běžné spotřeby obsahují výrazně vyšší obsah vitamínů, minerálů, stopových látek a dalších látek prospěšných svým nutričním či fyziologickým účinkem.
Doplňky stravy je označujeme proto, že mají pouze doplnit běžnou stravu, a příznivě ovlivnit zdravotní stav. V žádném případě nejsou určené k léčbě ani prevenci. A výrobci ani nesmí tyto informace uvádět. Je to z toho důvodu, že u doplňků stravy nejsou účinky ani účinnost nijak ověřovány. Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZd ČR) pouze posuzuje jejich zdravotní nezávadnost, ale nikdy neschvaluje účinek ani daný výrobek nedoporučuje. To znamená, účinek sice nemusí být potvrzený, ale zároveň doplňky stravy nesmí způsobovat žádné zdravotní problémy.:-))
https://www.e­uclekarna.cz/blog/le­civy-pripravek-versus-doplnek-stravy-znate-rozdil

Další odpovědi
Pepa25

Zásadní. Lék musí musí léčit nebo předcházet nemocem, mít registraci, v rámci které se prokazuje účinná látka, klinická hodnocení atd. Potravinové doplňky jsou „potraviny, jejichž účelem je doplňovat běžnou stravu a které jsou koncentrovanými zdroji živin nebo jiných látek s výživovým nebo fyziologickým účinkem“ s tím, že živiny jsou vitamíny nebo minerály.

Zdroj: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?u­ri=CELEX:02002L00­46-20210320

JežíšKristus

Když je vyšší riziko poškození zdraví (např. předávkováním, podáním látky nesprávné osobě apod) nebo z toho jdou vyrobit drogy, tak to SÚKL hodí jako léčivo, když to jsou jen vitamínky ze kterých pervitin neuvaříš a po předávkování jdeš maximálně tak na WC, tak to SÚKL označí jako doplněk stravy.

xiperio

Lék musí mít přísné schvalovací procesy.
U doplňku stačí, že má ověřeno, že to draví neškodí
a nemusí to ani prospívat.
JE hromada doplńků co jsou o ničem