JájsemRaibek

Jaký je rozdíl mezi kondenzátorem hodnoty 4μF a 8μF?

Tedy kromě těch 4μF.
Jak už jsem psal v předešlé otázce o ponorném čerpadle, které po zapnutí jen bručí. Rozebral jsem jej a zjistil, že je tam kondenzátor o hodnotě 4μF. Našel jsem jeden kondenzátor, ale ten má hodnotu 8μF, zapojil jsem jej a po zapnutí čerpadlo opět jen bručí a neroztočí se.
Je tedy problém v tom, že je hodnota jiná nebo je problém někde jinde? Jen pro úplnost dodávám, že nevím jestli i ten kondenzátor 8μF je funkční.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Kondenzátor má i jiné (další) parametry, než je kapacita. Třeba pracovní napětí. (je dost nežádoucí narvat 12V kondík do obvodu s napětím 230V ;) :D :D) Záleží JAK je kondenzátor zapojen v obvodu (tedy zámysl jeho účelu). Obecně záleží na jeho kapacitě, ale jsou i případy, kdy je celkem bezvýznamná, hlavně že tam je, má dostatečnou kapacitu a není probitý.
Jako PRVNÍ čekni UHLÍKY (jsou dost dlouhé/mají přítlak, styčné plochy atd.)

Další odpovědi
Edison

Jde o komutátorový motor, nebo motor s kotvou nakrátko? U komutátoru ta kapacita nemá moc vliv a bývají kondenzátory dva, jako odrušovací. Pak bych je viděl spíš problém v uhlíkách nebo vinutí. Jednofázový motor s kotvou nakrátko, kteréžto se taky používají, mívají rozběhové vinutí ve statoru. Na toto vinutí je připojen kondenzátor. Jeho kapacita určuje fázový posun pro rozběh, tzn. že jeho kapacita na to má celkem zásadní vliv. Pak může být pochopitelně problém i ve vinutí.

Hlada

Kondenzátor o vyšší kapacitě bude působit jako menší odpor, pomocným vinutím tedy poteče větší proud, takže se bude víc zahřívat. Jestli není čerpadlo zadřené, je vadné vinutí.
Indukční motor s pomocným vinutím žádné uhlíky nemá.