eleonnore

Jaký je rozdíl mezi inspirativní a inspirující?

Hledám češtinářský rozdíl.

Nejlepší odpověď
quentos

Bude to zřejmě podobné jako rozdíl mezi inspirational a inspiring v angličtině, který zajímavě vysvětlují tady http://english­.stackexchange­.com/question­s/58054/diffe­rence-between-inspiring-and-inspirational – tedy že inspirující skutečně inspiruje, kdežto inspirativní má pouze „záměr inspirovat“.

Zdroj: http://english­.stackexchange­.com/question­s/58054/diffe­rence-between-inspiring-and-inspirational

Další odpovědi
annas

Z pohledu tvoření slov to vidím takto:

Inspirovat, inspirace.

Přídavné jméno – ​inspirativní i inspirační – jsou zaměnitelná.
Jde o přídavná jména vztahová.

Inspirativní/in­spirační je odvozené od podstatného jména inspirace. Vyjadřuje tedy vztah k podstatnému jménu
inspirace = která někomu dává popud, podnět k tvoření, náhlý nápad, vnuknutí. apod.

Příd. jméno inspirující je odvozené od slovesa, přechodníiku přítomného ženského roku – inspirujíc.

Jde tedy o slovesné přídavné jméno, které se původnímu významu částečně vzdaluje.. Podržuje si dějovost, ale některá dále vyjadřují možnost, účel, snahu.

Např. moře inspirující k napsání básně – inspirovalo básníka, takže báseň napsal x inspirativní moře je inspirací k napsání básně, o níž zatím uvažuje..

dubraro

Inspirativní = má potenciál inspirovat
Inspirující = potenciál k inspiraci je využíván