Rokio

Jaký je rozdíl mezi hodným a hloupým člověkem?

Měl jsem spoustu příležitostí, ve kterých jsem se mohl zachovat vyčůraně, tzv. přilepšit si na něčí úkor, přičemž byla na 99 % šance, že nebudu nijak potrestán a stejně jsem se zachoval správně.

Zde jsou příklady:

  • Nezaložil si pojištění pro případ invalidity před vyřizováním ID.
  • Odevzdal jsem psa bez psí známky společně s otcem na policejní stanici.
  • Našel jsem na ulici pouzdro, které jsem odevzdal na policii.
  • Objevil jsem stovku na zemi v Egstonu, kterou jsem odevzdal majiteli.
  • Přiznal jsem se, že jsem ve čtrnácti letech spáchal neúmyslný trestný čin.
  • Přiznal jsem se k tomu, že jsem měl chybu v diktátu a nechal si tak snížit o stupeň známku z českého jazyka.

A toto jsou jen TY situace, které si pamatuji.

A jaký váš názor na tuto problematiku? Jaký vidíte rozdíl mezi hodným neboli dobrým člověkem a hlupákem?

Nejlepší odpověď
annas

Uvědomte si významy slov, máte je popletené.

  1. hodný = člověk, který je laskavý, ochotný pomáhat, přívětivý, milý, nezfštně pomáhá, čeká, kdo jeho činy ocení, nechlubí se jimi atd.
  2. hloupý – pokud nemyslím toho jedince, který má omezené duševní schopnosti, ale přenesený význam, který je spíš záporný – něco je nerozumné, zbytečné, těžko se chápe atd.

--
To, co jste udělal, byla vaše povinnost, spíš jste jednal poctivě, odevzdal jste to, co vám nepatřilo atd.

Ten, kdo by nejednal tak jako vy, by vás nazval přeneseně hlupákem, i když jste se zachoval jako slušný člověk.

Hloupé věci – nadsázka – hloupá výmluva, hloupá nemoc, je hloupé ho stále upomínat atd. Je to situace nepříjemná, zbytečné o tom mluvit atd.

Takže vaše příklady uvedené nesouvisí s tím, zda je člověk (neberu IQ) hloupý, nebo hodný.

Další odpovědi
ivzez

Někdy na pohled žádný. Několikrát jsemn slyšela o někom říct:
„Ona/On je hrozně hloupá/hloupý, ale hrozně hodná/hodný…“

Nezlob se, Rokio, ale ani jeden z uvedených příkladů nesvědčí o tvé
„dobrotě“. Poctivost by měla být samozřejmá pro každého.
Vychloubání se poctivostí „zavání“ pýchou (jedním z hlavních hříchů).

K pojištění → pokud vím, neumožňují podmínky žádné pojišťovny sjednat
pojištění na to, co už člověku bylo diagnostikováno. Pokud by taková smlouva
přesto byla uzavřena, pravděpodobně by se to řešilo jako pojistný podvod.

Za hloupost by se dala považovat snaha „omílat“ pořád dokola to samé,
neustále po někom vyžadovat potvrzení, jak jsi dobrý → nejsi, to co píšeš,
je samozřejmé (nebo by alespoň být mělo).

O opaku hlouposti svědčí pochopení toho, co lidé
odpovídají a neotravování stále tím samým.

PS: Pozor na ironii, kterou sis tu (ne u mě, já píšu vážně) vykoledoval.

Kelt

Většinou jsou lidé posuzování podle skutků, okolí je tak posuzuje. V pohádkách vystupuje hloupý Honza, který má dobré srdce, pomůže a je odměněn více, než jeho chytřejší bratři. Možná má jiný přístup k lidem a to vede k jiným způsobům řešení dané situace.
Tvé příklady nebudu hodnotit, možná jsi získal něco navíc. Dobrý pocit, ale i to může stačit.
Když někomu řeknu, že je hodný, tak odpoví hodný, znamená hloupý.

hapiky

Dobrý člověk mnohdy řeší problém: „Za dobrotu na žebrotu“, k hloupému člověku jde štěstí naproti např. fráze: Takový blbec a takové štěstí! aneb „Čím hloupější sedlák, tím větší brambory“.

zjentek

Tvá podotázka to sama o sobě vysvětlila, čili dala odpověď- hodný člověk si nepřilepší na úkor druha, není nenažraný!
Klobouk dolů před tebou, hlavně v tom prvým bodu o pojištění invalidity.