Jikra

Jaký je rozdíl mezi chroustem a babkou?

Vážení, dnes jsem byl přítomen rozpravě o tom když se vysokoškoškoláci bavili o chroustech a babkách. Já na to zíral jako z jara. No ,a teď se předveďte vy. Sem zvědavej!

Nejlepší odpověď
annas

Zřejmě se výraz babka používal v jiné oblasti. U nás jsem jej neslyšela. i když chrousty jsem mládí občas vybírala z vlasů.

Narazila jsem na stránku Lesy a myslivost a zjistila, že u nás žijí 2 druhy:: chroust obecný, babka ( Melolontha vulgaris) byl převážně vyhubený, zatímco v lesích stále škodí chroust maňďálový. ( Melolontha hippocastani),

Zajímal mě původ názvu babka, proto jsem nakoukla do Rejzkova Etymologického slovníku.

Babka – chroust aj.’. Přeneseně od babka ( :bába) – hnědá barva, zvrásněné krovky ap.

Chroust – ‘velký hnědý brouk pojídající listí’, původ od chrastit, chřestit = vydávat chřestivý zvuk, šramot.

Další odpovědi
marci1

Babka je lidově chroust. 🙂

Lamalam

Někde je babka výraz pro chrousta obecného, ale někde říkají babka chroustkovi letnímu.