Andy.vlk

Jaký je rozdíl mezi akrylovou přízí a bavlněnou přízí?

Dobrý den,
ráda bych věděla jaký je rozdíl mezi akrylovou a bavlněnou přízí. Dozvěděla jsem se že je možné tyto tkaniny „rozčesat“ tak, že z nich vznikne něco jako plyš. Toho bych chtěla využít při různých kreativních činnostech které plánuji :D
Proto bych potřebovala vědět, zda je mezi těmito tkaninami nějaký rozdíl, případně doporučení která z nich je pro můj plán lepší a také kterým hřebenem je možné jejich „rozčesání“. Slyšela jsem, že to jde dokonce i kartáčem na psy, je to pravda? :D

Odpovědi
pusinka50

Polyakryl/Akryl

Syntetické vlákno s nízkou hustotou, které lze snadno nadýchat. Má texturu jako vlna, snadno nezfilcovatí, nesráží se a snadno se pere. Tento materiál je citlivý na vysoké teploty, ale zpravidla se snadno žehlí. Používá se například k výrobě pletených a plyšových výrobků: povrchové látky, pokrývky, čalounické materiály a koberce.

Bavlna je považována za materiál, který je přátelský k pokožce díky své prodyšnosti a schopnosti absorbovat vlhkost. Je odolná vůči světlu, lze ji prát, je odolná vůči povětrnostním vlivům, netrhá se a nesráží se. Bílou bavlnu lze vyvářet. Nejjemnější a nejcennější podoby, jako je Karnak a Mako z Egypta, jsou nejoblíbenějšími materiály pro výrobu punčoch. Vzhledem k tomu, že bavlna je z přírodních surovin, je zcela neelastická. Bavlna je často kombinována s materiálem zvaným elastan, který má výhodu, že je přátelský k pokožce, a výsledkem je skvělé padnutí.

Dodávám jen, že jsou lidé náchylnější k pocení v oblecích z „umělé hmoty“, takže si kupují oblečení pouze z čisté bavlny.

Nová, velmi jemná, měkká, hladká akrylová příze s protižmolkovou úpravou
Doplňuji:
Omlouvám se, nedočetla jsem otázku. Domnívám se, že akrylová příze by se mohla upravovat dalším rozčesáním, kartáč na psy snad není nutný, na trhu je spousta kartáčů s kovovými hroty a nebylo by ani hygienické použít kartáč na psy..

manon

Bavlněné vlákno je přírodní (základní materiál pro jeho výrobu je rostlinný – z bavlníku), kdežto akrylová příze je z vláken chemických, vyráběných polymerací.

Tkanina už je něco jiného. Čili rozčesávat budeš příze. A zřejmě bude záležet na zákrutu příze – ta s menším počtem zákrutů by měla být na rozčesávání a tyhle efekty vhodnější.
Doplňuji:
Jinak si myslím, že to půjde s oběmi, synteticky vyrobená vlákna mají už dnes vlastnosti hodně podobné přírodním materiálům. Ale pokud bys chtěla experimentovat i s barvami, bude asi vhodnější příze bavlněná: http://www.na­sehobby.cz/pri­rodni-barviva/