•Admin• ATM

Jaký je rozdiel medzi CD – R a CD + R? Vie mi niekto odpovedať?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Hej, vie! Rozdiel je dosť zásadný!

  1. CD-R jsou cédečka, která si stále ještě někde koupíš a můžeš na ně něco vypálit.
  2. CD+R si nekoupíš vůbec nikde a proto na ně nic nevypálíš. Prozatím. Třeba se časem najde někdo, kdo by je vyrobil, ale když s výrobou CD+R nikdo nezačal doteď, tak velice pochybuji, že v době, kdy umírají i DVD by s tím někdo začal. Chápeš? ;) :D

Další odpovědi
led

Vyrábali sa len CD R a CD RW
CD R je klasický CD s jedným napaľovaním, viackrát ho nemožno napaľovať http://hockic­ko.uniza.sk/se­mestralky/cd/cd-r.htm
CD RW ke prepisovateľný CD to znamená s možnosťou viacnásobného prepaľovania dát. http://hockic­ko.uniza.sk/se­mestralky/cd/cd-rw.htm

Pluska boli len u DVD
DVD-R, DVD+R (len zápis)
DVD-RAM, DVD-RW, DVD+RW (prepisovateľné

DVD existujú v niekoľkých formátoch :

  • DVD – video
  • DVD – data ( ROM)
  • DVD – audio
  • DVD – hybrid

ďalej http://hockic­ko.uniza.sk/se­mestralky/cd/dvd­.htm

DVD-R:
Tieto média sa napaľujú staršiou technológiou (z roku 1997), pri ktorej sa dáta napaľujú s prerušením na 2 krát, teda najprv dáta a tak uzatváracia stopa. Majú kapacitu 4.384 GB a napálenie celého disku rýchlosťou 16X (21.12 MB/s) trvá približne 5 minút. Ich najväčsou výhodou a podľa mňa jedinou je kompatibilita so staršími DVD prehrávačmi.

DVD+R:

Na zápis týchto médii sa používa novšia technológia (z roku 2002), pri ktorej sa dáta a uzatvárajúca stopa napaľujú naraz, teda bez prerušenia. Tieto média sú kvalitnejšie a majú vyššiu životnosť. Kapacita týchto médií je 4.378 GB a napálenie celého disku rýchlosťou 16X (21.12 MB/s) trvá menej ako 4 minút. Tieto média však majú množstvo ďalších výhod. Spomeniem napríklad lepšie sledovanie stopy pri vyšších rýchlostiach, lepší error management, alebo presnejší režim zápisu, z čoho plynie aj lepšie čítanie v prípade poškodenia disku. https://bodna­rik.blog.sme.sk/c/139451­/Rozdiel-medzi-DVD-R-a-DVDR.html

anonym

žádné CD+R neexistuje, pleteš si to s DVD+R a DVD+RW. Pouze u dvd vznikly tyto pluskové „alternativní“ a přesto prakticky identické formáty. Hlavním důvodem nebylo nic jiného než snaha některých výrobců kteří za pluskovými formáty stály zbavit se nutnosti platit za dvd-r a dvd-rw licenční poplatky, a tak prostě přišli s vlastním formátem za který licenční poplatky nemuseli platit nikomu a tím si mohli dovolit jít na trhu níž s cenou resp. ani tak to ne jako spíš jen více vydělat. Jinak jsou pluskové formáty téměř identické s těmi nímuskovými a jako uživatel nepoznáte sebemenší rozdíl, opravdu jde jen o účelovou snahu obejít licenční poplatky DVD Fóru, rozhodně němá smysl poměřovat který je lepší, vyjde to na stejno.

led

aliendrone, ste na omyle, Cd sa ešte stále používajú, buď ako neprepisovateľná záloha dát, alebo ako CD audio.

mzm

CD R jako záloha dat, je pro hodně velké optimisty. :)

anonym

tak jistě, dnes je jistější využít cloudová úložiště v řádu desítek TB za pár dolarů ročně … ale oni i optimisti na to jednou přijdou.

anonym

obvykle krátce poté co se data pokusí přečíst a ono to už nepůjde.

led

Záleží od spôsobu skladovania. A na druhej strane máte pravdu, že dôležité CD zálohy som zálohovala aj na ďalšom CD a napodiv pre mnohých fungujú aj dnes.

aliendrone

Mno, strašlivě nerad (až se mi z toho kroutí… VŠECHNO!) musím souhlasit s Její démonickou ambasadorkou led. Totiž…

Když jsem někdy v pravěku zálohoval na CD (KDO ještě dnes zálohuje na CD a ne na DVD v případě vyměnitelných optických médií?), tak TEHDY vypálená cédéčka lze i DNES povětšinou načíst. Nezáleželo to kvalitě mechaniky (má „obyčejná“ úplně první ATAPI vypalovačka doublespeed zn. Mitsumi, později jsem přešel na SCSI 16× Plextor a to už BYLA kvalita) – OBĚ vypalovaly sice pomalu (dnešní pohled), ale jak říkám, stále jsou média i po 20 letech čitelná!

Když se pokusím o vypálení na placku dnes (je fuk, jestli CD nebo DVD), tak OBVYKLE do 2–3 let mohu udělat vypálenému obsahu pá. (někdy i po pár dnech – a to i přes kontrolu pálení) To značí, že tehdejší média byla KVALITNĚJŠÍ.

Ano, i dnes se dají pořídit SPOLEHLIVÁ média, dokonce tak, že data zůstanou uložena jako na žádném jiném fyzickém nosiči (DTD-DVDa podobné technologie), je to sice trochu dražší, ale kdo by na to koukal, pokud to vydrží.

Bohužel ani tak spolehlivé médium, jako je DTD-DVD NIC NEŘEŠÍ, protože na čem si jejich obsah spustím za nějakých 25let?

Mám ještě 5,25´´ flopáče, spíš z nostalgie, protože i kdybych sehnal někde příslušnou floppy mechaniku, jak ji připojím k počítači, když už cca 10let základní desky nejsou vybaveny FDD řadičem?

Mám i HDD (ATA133 – 80tižilové kšíry), také už nezjistím co na nich je, důvod proč jsem si je schoval (vyjma „křečkování“). Teoreticky bych mohl najít v bazaru něco, co má na desce PATA řadič (koupit ho je už normálně velice obtížné). SATA už také začalo kráčet do důchodu, M2 disky kralují (i kdyby nakonec přišlo nějaké SATA4 (v souladu s předchozími revizemi 2× rychlejší, tedy s propustností sběrnice až 12Gbit/s, jenže NEPŘIJDE!), tak co? Tomuhle prostě NEMŮŽE konkurovat. https://www.svet­hardware.cz/gi­gabyte-predvedl-vykon-aorus-nvme-gen4-ssd-i-v-raidu/49432

Tudíž je pro mne otázkou JAK vlastně snadno a dlouhodobě fyzicky zálohovat (tedy bez cloudu), abych měl jistotu, že i po letech „sáhnu do šuplíku“ a ke svým datům se dostanu, protože je sice hezké, že výdrž médií DTD je garantována na 100+ let, když NEBUDE způsob jak/čím je načíst.

Cloud je sice bezva, ale stále to znamená dávat svá data JINÝM k dispozici (šifrování nešifrování), nemluvě o tom, že mohu třeba z důvodu dlouhodobějšího pobytu v nemocnici nezaplatit poplatek a fšššt! Sbohem mé zálohy.

No, je fakt, že tohle už nějak akčně-dramaticky řešit nemusím, předpoklad, že budu prudit svět další čtvrt století je nonsens, ale i tak. ;) :D :D

mzm

Na to jsem cosi četl a v podstatě jen tak, že se obsah neustále kopíruje na média/zařízení, které je možno v dané době přečíst. Dneska je třeba rozumné na zálohu pořídit std plotnový disk.

Dochy

není problém připojit ATA disk do USB…
https://www.czc­.cz/premiumcord-konvertor-usb2-0-ide-sata/62214/produkt

aliendrone

Tyo – GOOOOD tip, díkes! :)

led

To používam práve na tie staré zariadenia

aliendrone

led>>> Ááááá! Led je ZAMILOVANÁ nebo co! ;) :D

NEJSEM na omylu. :) Jednak netvrdím, že se CD již nepoužívají (jak bych mohl, když jich mám hromadu jak hudebních, tak datových). Druhak existují pouze CD – R (pomlčka, nikoliv mínus), nikdy se žádná CD + R nevyráběla, tudíž neexistují. A jestli se někdy ZAČNOU vyrábět, tak o tom pochybuji, což jsem již učinil v odpovědi, vzácná vílo! ;)
A abych Vám Vaše démonická Velkoleposti POKAZIL potěšení ze zkázy dalšího dobrého muže/oběti (chudák, netuší s kým si zahrává!), tak CD-R nemusí být pouze na jedno pálení, stačí vytvořit multisession a můžete ho vesele dopalovat. ;) :)

Vidíte jak jsem MOC krásný? Nesmutněte, prostě jste na to přiliš mladá, abyste pamatovala tyto fígle. Toto se mi stát nemůže, protože miluji jen sám sebe (a to jen někdy), navíc již značně dlouho, tudíž jsem uvykl. ;) :D :D

led

Pravdu díš, netvore. Na to doplňovací pálení jsem si vzpomněla, když můj prstík něžně stiskl „odeslat“