Venca1234

Jaký je původ slova “Varování”?

Dobrý den. S kamarádem se již velmi dlouho pídíme po původu slova “Varování”. Doteď mi na tuto otázku nedokázal nikdo odpovědět, ani mě samotného nenapadá skoro nic. Jediné, co mě napadá je, že varování vzniklo podle římského generála Publiuse Quinctiliuse Vara, který byl varován před vztupem do Teuroburského lesa, ve kterém později utrpěl neskutečnou porážku. Je tato domněnka správná? Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Pomůže Etymologický slovník od Jilřího Rejzka.

"Samozřejmě napřed bylo sloveslo varovat, později vzniklo podst. jméno varování.

"Slovanské varovat – zřejmě z středohorno­německého warón davat pozor, nebo něm. Wahren – opatrovat, sich wahre – varovat se. Vedle toho s rozšířením středohornoně­měckého – warnón, něm. – Warnen varovat, jež je příbuzné se staroanglickým warian – dávat pozor, varovat a dále latinským veré – ohlížet se, dívat, řeckým horáó – hledím.
Dávám pozor, varuji se, vše od indoevropského uer- – hledět, dávat pozor.

Ale kdo poprvé použil slovo varování se těžko dovíme. když existovalo už v praslovanštině jako warować, stejně v ruštině a slovinštině.