Kelt

Jaký je původ slova tele ?

Máme telefon, televizi, telegraf a pod, kde slovo tele je řeckého původu a znamená dálka. Tele, jako mládě krávy je samozřejmě stejné jen foneticky? Ale odkud to vzniklo? Ví to někdo? Děkuji.

Odpovědi
magorvkleci

neví to nikdo
https://is.mu­ni.cz/th/yluyp/Di­plomova_prace­.pdf

EKSOT123

Magorvkleci si za ten zdroj palec zaslouží, to je opravdu paráda!!!!!!!! Ale není pravda, že nikdo neví. Vždyť tam o tom píší hodně a také několik možných variant uvádějí. Tele znají všichni Slované a několik dalších jazyků. Z nabízených variant se mi nejvíc líbí, že je to z lat. vitulus či řeckého ἔταλου, ἔτελου = roček. Ale jestli chceš mít jistotu, zeptej se v Telečkově.