Avatar uživatele
bolak

Jaký je původ slova „prosím“ a má nějakou vzdálenou souvislost i s anglickým slovem „promise“?

A proč se dřív říkalo „prosím“ i do telefonu, když člověk zvedl sluchátko? O co vlastně prosím, když zvednu hovor? To jako ta osoba prosí o to abyste mluvili, nebo to má jinej význam?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 8Pro koho je otázka zajímavá? annas, aramah, Andělé, johana 56, Lucijej, Damiana, anonym, natybubu před 4062 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Anglickou etymologii neznám, takže nemohou posoudit, jak se angličtina vývyjíela. V etymologickém slovníku on-line se uvádí pod slova propmise.

promissum latinského „Slibuju,“ podstatné jméno využití kastrovat procentního bodu promittere „vyšlete, předpovídají, slib,“ z pro-„před“ (viz pro- ) + mittere „pro to, aby posílat“ (viz mise ). Ground smysl je „prohlášení o budoucnosti, o nějakém aktu, který má být provedeno, nebo neudělal.“ Sloveso je doloženo od počátku 15c Promised Land (1530s) je odkaz na země Kananejské slíbil Abrahamovi a jeho potomstva (hebrejsky xi: 9, atd.; Greek deset ges tes epangelias).. Slibné "ukazují známky budoucího excelence "je od c.1600.

Čeština – pokud ti nevadí informace ze „zastaralého a zaprášeného“ etymologického slovníku, tak se dovíš toto:

Prosím vzniklo jako nadbytečný hovorový tvar jako souhlas, přisvědčení ochoty.. Bylo výrazem uctivé, ponížené mluvy.. Je to kalk francouzského Vous en prie, které je odpovědí na otázku např. „mohu si u vás zakouřit?, „mohu otevřít okno?“ Znamená tedy dovoluji, souhlasím., vyjádřené zdvořilou formou „prosím vás o to“.

Dnes se slovo prosím stále používá jako zdvořilostní, přitakávací, navazující částice. – př.

  1. jako uváděcí zdvořilostní prostředek – nastupovat prosím
  2. navazuje na situaci a uvádí výraz s upozorněním, výzvou – to není prosím všechno, jako vložka, vsuvka v řeči – prosím tě, kup mně …

3.Jako replika na např. na telefon – vyslechnout někoho, přijat od někoho oznámení o něčem – prosím, Nováková …

Příbuzná slova – v češtině prosit – mají různou podobu kořene – např. latina prex prosba , odtud precor = prositi. Dostali bychom se až do stind – základem všech příbuzných je kmen per-ek a pr-ek . z něhož vznikla v různých jazycích slovesa ptáti, žádati, vyproštovati. atd.

Anglický zdroj prp etymologi promise

http://www.ety­monline.com/in­dex.php?allowed_in_fra­me=0&search=pro­mise&searchmo­de=none

Doplňuji:
Ty moje překlepy. ☹ Přiznávám se k nim, abych alespoň trochu napravila,, co jsem si nadrobila …

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
odpomass

Původ nejspíš nedohledáš. Jinak zřejmě ti rodiče nebo učitelé nevysvětlili, že slovo „prosím“ je také zdvořilostní fráze, vlastně nic neočekávající, pouze nabízející.
Se slovem „promise“ má společného asi jako drát s anglickým slovem dart…

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
motlajs

Jen si dovoluji upřesnit annas:

promise == přede-slat

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Ad motlajs. Neupřesňujete nebo neopravujete mě, ale slovník., z něhož jsem kopírovala …

před 4061 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Tedy, psala jsem do Wordu, první větu dopisovala přímo na do odpovědi a opět ji zvorala… Kaju se … 🙂

před 4062 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

odpomass: i zdvořilostí fráze musely nějak vzniknout, já si počkám radši na odborníka :)

před 4062 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

ja jen doufam, ze nemyslite ty dva vecne buzerujici ( prechytrale ) nezdvorilce .. !!

před 4062 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ad iv, zřejmě jsem Vás přivolala. Napadlo mě, zda jsem udělala dobře,, když jsem odpověděla. Přece zde máme renomované odborníky… 🙂 Určitě na některého z nich bolak stále čeká …

před 4062 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Lucijej

Tak slovem prsoím ti dotyčný jasně a stručně oznámí, že mužeš mluvit.

Dřív se mi stávalo např. když jsem někde potřebovala projít a někdo mi blokoval cestu a když mi pak uhnul, tak řekl:" Prosím, slečno." – Dal mi tím najevo, že mám volou cestu a můžu jít.

před 4062 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek