Jaký je původ příjmení Janicskovics?

Nejlepší odpověď
annas

Na základě vlastních zkušeností a podle nauky o původu slov by mohlo Vaše příjmení vznikout asi takto:

Jedno je jisté, že základem příjmení je křestní jméno Jan (Johannes), zdrobněle Jeník, Janík, Jeníček, Janíček.

Zřejmě je příjmení psané i v původním spřežkovém pravopise – cs = č. Za spřežkou cz je pravděpodobně vynechané e – tedy Janíč(e)k. Koncovka – ovič – ukazuje buď na slovenský nebo jihoslovanský původ (na Slovensku např. příjmení Markovič). Připona -ovič má význam – syn někoho. Tedy Janicskovics byl synem někoho, kdo se jmenoval Janícs(e)k = Janíček.