annas

Jaký je původ a význam slova mumie?

Víte o některých českých mumiích?

Nejlepší odpověď
vagra

České slovo mumie pochází ze středověkého latinského slova mumia, které bylo odvozeno z arabského múmíja (مومية), což znamená „živice“. Egypťané své mumie často natírali tmavou smolou a mumifikovaná těla byla na povrchu zčernalá a křehká.
České mumie-
Klatovy-
Způsob mumifikace, který jezuité v Klatovech používali, je světovou raritou. Těla byla pokládána na chmelovou podložku, která působila antisepticky, a tam byla ovívána suchým vzduchem, který do kobky proudil důmyslným systémem větracích kanálů v dutých sloupech lodi kostela. Těla dnes váží okolo 8–10 kg.
Brno-
V Brně se nachází kapucínská hrobka s mumiemi pod kostelem nalezení svatého Kříže. Byla vybudována v polovině 18. století a její autorství se připisuje staviteli Mořici Grimmovi.
Vamberk / Broumov-
Celkem 34 mumií pocházejících ze 17. a 18. století bylo uloženo v otevřených dřevěných rakvích v kryptě kostela sv. Prokopa ve Vamberku.

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:fLY­IL512ACoJ:kolec­ko.blog.cz/0702+Kdo­+vytvo%C5%99il+p­omn%C3%ADk+kos­tky+cukru+v+Da%C4%­8Dic%C3%ADch&cd=10&hl=­cs&ct=clnk&gl=czV

Další odpovědi
hanulka11

•Mumie je mrtvé tělo člověka nebo zvířete, které bylo zachováno buď přirozeně (mrazem, vysušením apod.) nebo uměle (balzamováním). K náhodné mumifikaci dochází, pokud se mrtvé tělo nachází ve vhodných přírodních podmínkách. Egypťané své mumie často natírali tmavou smolou a mumifikovaná těla byla na povrchu zčernalá a křehká. Arabové, kteří Egypt roku 641 dobyli, usoudili, že se jedná o živice (formami živic jsou například asfalt nebo dehet). Samotné arabské slovo pochází z perského označení pro živici (rovněž múmíja). V tomto jazyce je slovo příbuzné výrazu múm, tedy „vosk". Dějepisci ze Starověkého Řecka uvádějí, že Peršané někdy mumifikovali své krále a šlechtu voskem; v Egyptě tento zvyk nicméně zdokumentován nebyl."

U nás jsou mumie v Klatovech v Brně a ve Vamberku…viz odkaz

http://kolecko­.blog.cz/0702/mu­mie-v-cechach