Martinoska

Jaký je obsahový význam věty kromě slovníkového?

Pro názornost slovo strom.
Strom je velice vysoký.

Je obsahový význam věty například vlastní obsahový význam?

Zde je slovníkový obsahový význam věty.
Strom je dřevina s kmenem, který se nahoře větví v korunu.

Doplňuji:
Dva druhy zjevného významu.
(Vlastní) obsahový význam a slovníkový obsahový význam?

Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

  1. Musíte vyjít z významu slov.

Slova mají význam lexikální, slovníkový, ale věty nikoliv. Ten záleží na tom, která slova použijte a dáte jim gramatický význam. a sdělíte svou myšlenku.

1. Slovo má význam věcný, obsahový, lexikální, tj. význam , který má slovo samo o sobě. – najdeme ve slovníku, to co označuje samo o sobě.

2, Další význam je mluvnický, gramatický – ten nabývá ve větě ve spojení s jinými slovy.

Podle tohoto významu rozlišuje slova

  1. lexikální – je význam slovní – citoslovce, příslovce
  2. lexikálně gramatická – slovní význam věcný a větě jsou různými větnými členy,. – podst., příd. jména,. zájmena, slovesa, číslovky
  3. gramatická – vyjadřují vztahy, spojují slova – předložky, spojky, částice, někdy pomocná slovesa.

Další význam může být symbolický – slon = neohrabanost
slovotvorný – letec – od létat – kdo létá.

Možná máte ještě na mysli rozsah a obsah slova.

Strom – pojmenovává stromy listnaté, jehličnaté, ovocné atd. = rozsah
Ovocný strom = jabloň, hrušeň atd = obsah.

Navíc slovníkový = lexikální = obsahový = věcný význam jsou totožné pojmy. – pro slova, nikoliv věty.
.---

  1. "Věta je typizovaný jazykový útvar, kterým mluvčí slovně vyjadřuje určitou myšlenku, vztah k situaci, nebo obecný názor.

Věěa má stránku:

  • obsahovou (sémantickou) – to, co věta vypovídá,
    • mluvnickou (gramatickou, formální) – jazykové prostředky, které k vyjádření obsahu slouží,
    • modální – vyjadřuje postoj mluvčího k výpovědi,
    • zvukovou (akustickou) nebo grafickou

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/V%C4%9Bta_(lin­gvistika)

Přece každý strom není velice vysoký, jsou i stromy nízké.

Vy jste sdělila určitý obsah, který vyplývá z celé věty.

  1. Strom je velice vysoký – vaše věta – její obsah
  2. Strom je dřevina s kmenem, který se nahoře větví v korunu – definilce stromu ze slovníku, která tvoří celou větu.

Tyto dvě věty není možné srovnávat Každá má svůj obsah. . Záleží na kontextu, kde je uvedete.

  1. věta – strom je veliký,. výpověď není bez kontextu pravdivá. Je třeba uvést vzhledem k čemu. je velice vysoký.
  2. věta je definice, tedy význam slova strom podle slovníku. Opět záleží na kontextu, v němž větu uvedete. Ze slovníku nevyplývá, že strom je vysoký.

Ale strom má stále stejný lexikální význam, ale tím, že slovo dáte do jiného kontextu mění význam, tedy obsah věty, nikoliv slova. Buď význam zužujete, nebo rozšiřujete,.

Zde si přečtěte něco o kontextu.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vytrzeno-z-kontextu-co-to-presne-znamena

Další odpovědi
Kelt

Tak můžeme rozebírat každou větu podle jednotlivých slov a ta slova si můžeme najít ve slovníku. Ale záleží v jakém. Určitě tato věta není typická, protože slovo velice se moc nepoužívá, spíš bude velmi nebo vůbec. Můžeme ke každému slovu najít synonyma. Dále můžeme brát každé slovo jsou specifický pojem, termín.
Taky lze dělat větný rozbor, určení podmětu a ostatních větných členů, jednotlivá slova lze rozebrat na hlásky , písmena a určovat, kam která hláska patří . No a konečně věta je součást nějakého celku, tvoří obsah a záleží na kontextu. Uvedu dva příklady
Děti jdou lesem a neví kam jít. Tu vidí Mařenka strom a říká. Jeníčku, tam je strom. Strom je velice vysoký. Vylez a podívej se, zda neuvidíš někde světýlko.

Nepřátelští vojáci postupovali krajinou a přišli k vysokému stromu. Strom je velice vysoký, tam může sedět odstřelovač a bude nás chránit.

atd.