Usoman

„Vytrženo z kontextu“ … co to přesně znamená?

„Média by neměla otiskávat cizí vyjádření vytržená z kontextu“

Nejlepší odpověď
annas

Kontext je sice slovo cizího původu, ale v češtině se používá už velmi dlouho, nahrazuje český význam, který je dlouhý. Je to jedno ze slov, které je dokladem jazykové úspornosti.

Co je slovo text, snad víte, takže kon-text – latinská předpona kon- = spojit dohromady atd., tedy uvést souvislosti.

„1. textová souvislost, souvislý text: cizojazyčný k.; porozumět výkladu slova z kontextu; lingv. okolí jazykové jednotky, zprav. výpovědi; souhrn výpovědí, kt. předcházejí před danou výpovědí n. za ní následují; souhrn komunikačních podmínek, za nichž výpověď vzniká; liter. významová modifikace jednotek v souvislostech celku, liter. a společenské vztahy, do nichž dílo vstupuje
2. souvislost vůbec, soubor souvislostí v něj. dění: k. doby;
kontextový příd.: lingv. k. význam (slova); kontextové členění věty, výpovědi aktuální“."

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=kontext

Jednoduchý příklad: František Konopásek je nejlepší maliř.

Chybí kontext – Kde? V kterém druhu umění? Stylu? V které době atd. Žije, nežije? atd.

Tvrzení „je nejlepší“ – nedostačující, je třeba doplnit další souvislosti, tedy kontext.. Dodržet návaznost, vyjadřovat se přesně, uvést souvislost především v psaném projevu, v ústním je možné hned vysvětlit atd.

Nebo otázka na Odp. „Jak se jmenuje tahle stará PC hra?“

Tazatelka doplnila kontext, rozepsala, co jí zajímá. Jak byste bez doplnění reagoval na otázku?

Vaše podotázka „média něco zveřejnila“, ale neuvedla další okolnosti, souvislost, čeho se informace týkala. Proto chyběl kontext a informace byla nedostačující, nepřesná, dá se říct i zbytečná.

Je třeba se vyjadřovat, jasně, přesně atd., aby každý hned pohopil, o co jde. Napadá mně školský příklad, kdy o významu textu rozhodne čárka.

Popravit nelze, odložit x Popravit, nelze odložit.

Další odpovědi
klumprt

Některé myšlenky nelze vyjádřit jednou prostou větou, ale třeba delším projevem složeným z několika souvětí. K pochopení toho, co tím autor myslel, je nutné přečíst si celý text nebo poslechnout celé vyjádření. Citováním pouhé jedné věty dochází k překroucení významu toho, co chtěl autor sdělit.
Dalším příkladem vytržení z kontextu může být použití věty z nějakého rozhovoru, aniž by bylo známo, o čem ten rozhovor byl a v jakém duchu se vedl. Příklad:

Martin Konvička řekl: „A jako vítězové voleb vás, milí muslimové, nameleme do masokostní moučky.“

Pokud se bere tento výrok doslova, tak to vypadá, že až Konvička vyhraje volby, bude zakládat nějaké vyhlazovací tábory a zahájí fyzickou likvidaci muslimů.
Zasazen do kontextu neformální diskuze na Facebooku může být pochopen jako metafora, Jako když sparťan slávistovi slibuje, že mu natrhne p***l.

A doplním vtip:
Lord baví společnost na večírku a vypráví: „Tak jsem šel tou savanou, a najednou slyším mručení. Tak se otočím a za mnou stojí lev. No to víte, kousek ode mne stál strom, tak jsem vzal nohy na ramena…“ Přeruší ho lokaj: „Lorde, máte telefon!“ Lord odejde, za chvíli se vrátí, a ptá se, kde přestal. Někdo mu napoví: „Vzal jste nohy na ramena…“ „Jo, tedy vzal jsem nohy na ramena a lízal a lízal…“

JájsemRaibek

Takový poměrně rozšířený je:
Dva a více kamarádů se jen tak baví, dělají si srandu a jeden na druhého zavolá – ty vole, já tě zabiju :D
Někdy v budoucnu následuje otázka: Vyhrožoval mu někdy někdo? Ano, vyhrožoval, slyšel jsem jak mu říká, že ho zabije.