kurec

Jaký je minimální počet lidí kteří ze zákona musí být na svatbě v ČR?

Já si myslím že 5. Ženich, Nevěsta, 2 svědci a oddávácí(starosta).

Nejlepší odpověď
Filip84

  1. Ženich.
  2. Nevěsta.
  3. Svědek ženicha.
  4. Svědek nevěsty.
  5. Oprávněná úřední osoba.

Občanský sňatek je právní akt, aby byl platný, stačí se dostavit v úřední hodiny k matrikářce, předložit doklady, prohlásit, že oba znají svůj zdravotní stav, vyslovit souhlas se sňatkem, zaprotokoluje se to, podepíší to svědci, hotovo. Ani prstýnky, ani květy, ani nic podobného nutné není.

Další odpovědi
petrph

Tady je otázka čemu říkáte ze zákona, protože něco platí pro svatebčany, ale i ty úřady mají nějaké svoje interní předpisy.
Takže dle vlastní zkušenosti šest, tou šestou je matrikářka, která je po celou dobu u toho, napřed ověří doklady obou snoubenců i svědků, pak na začátku obřadu přečte jména snoubenců, pak má oddávající projev, on ty dva svým výrokem oddá, ale je to matrikářka, která to musí ihned úředně zaevidovat.. Že bych připomenul, současný velmi hezký svatební zvyk, stříhání občanských průkazů snoubenců taky dělá ona. 😁

Filip84

petr: „Ze zákona“ = v souladu se zásadou enumerativnosti veřejnoprávních pretensí, a v souladu se zásadou secundum et intra legem.

Na uzavření sňatku je konstituční právo, a dokonce je to i právo, které chrání mezinárodní smlouvy, kterými je Česká republika vázána.

Stát svou pravomoc může uplatňovat pouze způsoby a v mezích, které mu ukládá positivní právo (zásada enumerativnosti veřejnoprávních pretensí). Osoba, e contrario, není povinna konat nic, co jí výslovně není uloženo zákonem, a zároveň jí nesmí být bráněno konat cokoli, co zákon výslovně nezakazuje (zásada legální licence). Tedy, konání praeter legem je státu zakázáno, ale osobě dovoleno.

Poněvadž na uzavření sňatku je konstitučně i mezinárodně garantovaný nárok, stát nemůže po osobách vyžadovat nic víc než to, co ukládá zákon expressis verbis. Jakékoli „interní předpisy“ jsou zcela mimo legální rámec, tedy, nepřípustnou svévolí státu.

Dochy

petrph: Jsem silně přesvědčen, že na tom obřadu úplně stačí jeden úředník. Jiná věc je, že pokud to jde, tak jsou úředníci u každého jednání radši alespoň ve dvou: kolektivní zodpovědnost se nese snáze, než osobní 😉 Zároveň se mohou vzájemně kontrolovat a případně si pomoct při jakýchkoli neočekávaných problémech.